Yurtdışında lise matematik öğretmenliği yapmakta olan yazar bir yandan da matematik üzerine yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Pek çok websitesinde on yıl boyunca editörlük ve içerik hizmeti sa [...]
Tabu XL Nedir? Tabu XL Nasıl Oynanır?

İlk olarak "Tabu XL nedir?" ile başlayayım... Tabu adlı kutu oyunu adını bilmeyen yoktur herhalde... Aslında biraz da Cranium gibi olsa da Tabu XL için Tabu oyununun bir üst versiyonu diyebiliriz aslında :) Nasıl üst versiyonu? Şöyle... Tabu adlı kutu oyunu ile kıyaslandığında boyutu ve oyun içeriği ile ilgili seçenekler biraz daha fazladır. Doğal olarak da oyunun bitmesi çok daha uzun sürer. Oyunu oynarken amaç seçilen kelimeyi en kısa sürede karşıdakine anlatıp bitiş çizgisine ilk ulaşmaktır. Bunun için 4 farklı yol var (Klasik Tabu, Kukla Tabu, Çizgi Tabu, 15 Kelime Tabu).  İlk başlangıç klasik tabu şeklindedir. Yani elinize aldığınız kartta yazan kelimeleri kullanmadan anlatma. Bu şekilde başlayıp ilerlediğiniz karelerdeki komutlarda yazan yöntemlere göre anlatacaksınız...

"Tabu XL nasıl oynanır?" sorusunun cevabına gelecek olursak... Takımlardan birer oyuncu seçilik ilk anlatıcı olması için. Tabu XL oyununda anlatma sırası gelen oyuncu rakip takımın yanına geçer ve anlatmaya başlar. Bir oyuncu düdüğü eline alır, eğer anlatım esnasında hata olursa ya da süre biterse çalmak için :) Anlatım şekillerine göre izlenmesi gereken Tabu XL kuralları farklı şekillerdedir.

Klasik Tabu : 1 dakika içinde tabu kelimeler kullanılmadan, karttaki kelime anlatılmaya çalışılır.

Kukla Tabu : 1 dakika içerisinde kukla kullanılarak kelime anlatılmaya çalışılır ve konuşulmaz.

Çizgi Tabu : Konuşmamak şartı ile 2 dakikalık süre içerisinde çizgi kabiliyetinizi kullanarak kelime anlatılmaya çalışılır.

15 Kelime Tabu : 2 dakika içerisinde en fazla 15 kelime kullanarak kelime anlatılmaya çalışılır.

Süre ya da 15 kelime hakkı bittiğinde kelimeyi tahmin etmeye çalışan takım üyeleri susar. Bilinen her kelime için bir puan alınır ve alınan puan sayısı kadar ilerletilir piyon. Eğer klasik tabu oynuyorsanız, klasik tabu kuralları burada biraz değişkenlik gösterir. (Klasik tabuda, kullanılan her tabu kelime için karşı takım da piyonunu birer kare ilerletir). Kullanılan, anlatılmak istenen kartlar bi' tarafta toplanır. Diğerleri diğer yanda durur :) Bu arada bir öneri; anlatılacak kelimeleri grup grup belirleyin. Yani önce A grubunu anlatın, sonra B... Bu şekilde yaparsanız karışıklık da önlenmiş olur.

İyi Oyunlar...

Tabu XL Nedir? Tabu XL Nasıl Oynanır? başlıklı yazı Abdullah Pehlivan tarafından 12 Kasım 2010 Cuma, 05:41 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 9 yorum yapıldı.
 • ilke yazdı:
  İlham kaynağınızı merak ettim admin bey ? :)
 • Değerli bir yazarımız Cranium Nedir, Cranium Nasıl oynanır gibi bilgileri içeren bir yazı yazınca, ben de yazı yalnız kalmasın; Tabu XL Nedir, Tabu XL Nasıl oynanır gibi bilgiler içeren bir tane yazayım dedim (:
 • cantürkay yazdı:
  Tabu kuralları diye arıyorum internette saçma sapan yazılar çıkıyordu. Bu yazı güzel olmuş teşekkürler. Tabu xl ile tabu kuralları arasında sadece yazıdaki fark mı var peki? ne farklılıklar var başka bilen var mı arkadaşlar?
 • atakan tokcan yazdı:
  tabu arkadasımda var.orda oynadığımda oyunun bitmesini istemedim yarın dayımla almaya gideceğiz. bunu yazanlara tesekkürler
 • atakan tokcan yazdı:
  internete giriyorum tabu xl nasıl oynanır die saçma sapan yazılar cıkıor bu yazı güzel olmuş gelelim konuya tabu xlyi arkadasımda oynadım ve oyunun bitmesini hic istemadim yarın almaya gidiyorum
 • tokcan yazdı:
  berbAAASTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT
 • enise sultan yazdı:
  selam ben bir şey sormak istiyorum. tabu oynarken alttaki tabu kelimelerini anlattığın kişiler söylerse o kelimeyi anlatan kişi artık kullana biliyor mu? yardımı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..
 • zeliş yazdı:
  süper bi oyun
 • ayşegül yazdı:
  ben almayı düşünüştüm ama sonra vazgeçtim.sessiz sinemadan fazla bir farkı yok.başka bir oyun alınsa daha iyi olur ama yine de siz bilirsiniz :)

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre