Sonunda Vimeo Erişimi de Engellendi

Popüler video paylaşım sitelerinin başında gelen Vimeo da Türkiye tarafından engellenen video paylaşım siteleri listesine adını altın harflerle yazdırdı :) Bildiğiniz gibi YouTube, bir süre önce popüler video paylaşım sitesi formatında engellenen ilk site olmuş ve bu sebepten ötürü çokça eleştiri almıştı hükümet. Birçok protesto gösterisi düzenlendi konu ile ilgili... Onca hengameden sonra bir de Vimeo engellenince, geriye Türkiye'deki kullanıcıların girebileceği iki tane popüler video paylaşım sitesi, bir de popüler olmayan birkaç site kaldı :) Merak ediyorum; acaba Sevenload ve DailyMoition ne zaman engellenecek...

Bu yazdıklarımla amacım YouTube ya da diğer video paylaşım sitelerini savunmak değil, aksine özgürlüğe vurulan darbeye karşı çıkmaktan başka birşey değil. Video paylaşım siteleri en nefret ettiğim portföyün temel taşlarını oluşturan ögeler. Hal böyleyken ben dahi bu konuya karşı çıkıyorsam vardır burada bi' sorun :) İnsanlar zamanını öldürüyor olabilir bu tarz sitelerde, belki bu siteler yüzünden birkaç yıl içinde internet de çökecek. Fakat yaşadığımız çağla hiç bağdaşmayacak tutumlar olduğunu düşünüyorum bu engellemelerin. Zira kerkenezin biri içerik olarak hakaret boyutuna varan şeyler paylaşıyor ve zan altında kalan ülke de siteyi engelliyorsa, bu çözüm değildir. Sadece hayatı devekuşu misali yaşamaktır.

İşin diğer bir boyutu da yasağın kalkıp kalkmayacağı. Konu ile ilgili uzman görüşü, sitedeki bahse konu olan içeriğin kaldırılmadığı sürece engellemenin kalkmayacağı. İş YouTube'da olduğu gibi uzarsa belki engelleme hiç kalkmaz. Böyle bir talihsizlik yaşandıktan sonra yapılması gereken en doğru şey sanırım içeriğin kaldırılıp BTK'nın durumdan haberdar edilmesi olacaktır. 'Artık bu tarz ayıpların bu ülkede yaşanmaması dileği ile...' deyip yazıyı bitirelim (: