PC In, Konsol Out!

Şu son günlerde konsollara karşı bir başkaldırı olduğunu görüyorum. Bunu beklemiyor değildim. Konsolların bir yerde patlak vereceği aklıma gelmişti doğrusu. Çünkü şu birkaç seneden beri konsolların üstüne çok düşüldü. (Gereğinden fazla !) Bu da haliyle PC oyuncularının  ve yapımcıların sabrını taşırmaya yetti de arttı bile. Yapımcılar ve PC oyuncuları oyunların gelişemediğini ve oyun dünyasının yerinde saydığını düşünüyorlar. Bunda haksız olduklarını düşünmüyorum. Çünkü bu fonksiyonları kısıtlı makineleri 8-10 yıl boyunca geliştirmek  mümkün olmuyor. Ne yazık ki harika denilebilecek oyunlar sadece konsollara çıkıyor. (Bknz: Uncharted 3: Drake's Deception)

PC Dünyasında Konsol Düşmanlığı

Elbette ki konsollara karşı bir kin besliyor değilim. Crysis yapımcısının "Konsollar oyun dünyasının gelişimini engelliyor" yorumunu duyduktan sonra hak vermedim değil. Çünkü dediğim gibi bir konsolu geliştirmek 8-10 yıl  mümkün olmuyor. Bu yüzden hep  aynı düzeyde oyunlar çıkıyor. Oyunlar gelişmiyor, gelişemiyor ne yazık ki. Dünyanın değimiyle oyun  dünyasının yarı-tanrısı olarak  kabul edilen Chris Roberts'ın  yeni oyunu olan Star Citizen'in tanıtım videosunda konsolları nasıl dışladığını Pc oyunculuğunu nasıl övdüğünü duymuşsunuzdur herhalde. Üstelik  konsollar oyunlarda da oyuncuya iyi bir performans sağlayamıyor. Örneğin Hitman:Absolution'ın  oynanışı konsollarda PC kadar iyi değil. Çünkü hala mouse ve klavye gibi mükemmel bir konsol üretilmedi. Hitman:Absolution gibi ince ayarın gerektiği ve saliseyle tim oyunun döndüğü bir yapımda konsoldan yüksek  bir verim beklemek büyük hata olur.

halo 4

Yapımcılardan "Konsola Hayır!" sesleri yükselirken en çok rağbet gören kesin (maalesef!) konsol sektörü oluyor. Ve büyük patronlar(!) her oyunun konsollara göre yapılmasını emrediyorlar. Bu emirlerini o kadar ileri götürüyorlar ki bazı oyunlar sadece konsollar için üretiliyor. (Bknz: Halo 4)  Geçen senelerde bu sayede oyun dünyası milyar dolarlık para kazandı. Ama bu milyar dolarlar sadece konsolların işine yaradı. PC'lere yine es yine es(!).  Ama bu geçen süre zarfında Pc oyuncularının oluşturduğu bilinçli topluluklar  ve yapımcılar dişlerini göstermeye başladılar.

Konsol Rüyası Bitti...

Gördüğüm üzere kickstarter.com'da konsolları içermediği için dağıtımcıların burun kıvırdığı oyunlara milyonlarca dolarlık ön sipariş verildi. Level dergisinde okuduğuma göre  Fallout'un yapımcılarının konsollarda çalışmayacak sadece PC'leri hedef alan, gelişmiş bir Fallout-Vari  oyun projesine 3 milyon dolar yatırıldı. Ve konsollara açık açık savaş ilan eden Chris Roberts'ın uzay simülasyonu Star Citizen'e 6.5  milyon dolarlık ön sipariş verildi.

Football Manager 2013Tabii ki Pc'lere iyi oyunlar çıkmıyor değil. Shogun 2: Total War ,Diablo 3, Football Manager 2013, Simcity ve Sims serisi buna örnek olarak gösterilebilir. Konsolların ortadan kalkmasını bekleyemeyiz çünkü konsol sektörünün ne denli geliştiği bariz ortada... (Konsollar yüzünden oynamak isteyip de oynayamadığım bir sürü oyun var !)  Ama oyun yapımcılarının konsolları bir kenara ittiğini hepimiz görüyoruz.

Tüm bunlar gösteriyor ki, 2013 yılı PC oyunculuğunun yılı olacak ve PC'ler tekrar sahneye çıkacak! En baba oyunlar Pc'ler için yapılacak ve "konsola bağımlılık" ortadan kalkacak. PC oyunculuğunun yılı olarak gösterilen 2013'ten çok şeyler bekliyoruz. Hoş Geldin 2013!