Facebook Güvenli Bağlantı Sorunu

Birkaç gündür Facebook ile ilgili sorunları yazarak, milyonlarca kullanıcıya sahip bu site ile ilgili bir nebze de olsa kullanıcıları ve takipçilerimizi bilinçlendirmeye çalışıyoruz... Facebook, son zamanlarda kullanıcılarının güvenliği ile ilgili tuhaf değişiklikler yapıyor. Bir süredir Facebook adlı sosyal ağdaki kullanıcıların bağlantı güvenliği ile ilgili bir çok tartışma var... Peki ama nedir bu güvenli bağlantı? Facebook'ta güvenli bağlantı sorununu nasıl çözebiliriz?

Güvenli Bağlantı Nedir?

İngilizce açılımı "Secure Hypertext Transfer Protocol" olan bu kısaltmanın Türkçe'deki karşılığı "Güvenli Hiper Metin Aktarım İletişim Protokolü" olarak adlandırılabilir. Standart HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilen bu bağlantının amacı, paylaşılan bilgilerin 3. şahısların eline geçmesini engellemektir. HTTPS, bankalar ve güvenlik şirketleri tarafından kullanılan bilgi aktarım protokolüdür desek de yeridir. Fakat artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, HTTPS bağlantı protokolü neredeyse her alanda gerekiyor. Çünkü internet evimize kadar girdi, her türlü özelimiz internette ve bu bilgiler 3. şahısların eline geçtiği takdirde başta dolandırıcılık olmak üzere pek çok işlem, kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir.

Facebook ve HTTPS

Facebook da, güvenli bağlantı protokolünü uygulayan sitelerden. Fakat bu bağlantıyı aktifleştirmek için kullanıcıların elle bu işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. İnsanların her türlü bilgisini pervasızca Facebook'ta paylaşması, onlarca resmini profiline eklemesi, kötü niyetli kişilerin ağzının sulanmasına neden olan en büyük etkenlerin başında geliyor. E hal böyle olunca da güvenli bağlantı şart oluyor. İşte Facebook da bu kapsamdaki sitelerden...

Facebook Güvenli Bağlantı (Https) Problemi Çözümü

Facebook adlı sosyal ağda ise https protokolünde gezinti yapabilmek için profilinizde birkaç ayar değişikliği yapmanız gerekmektedir. Bu değişiklik, aşağıdaki yönergeleri yaparak gerçekleştirilebilir :

Hesap > Gizlilik (Yönet) > Güvenli Gezinme (https)

altındaki onay kutucuğunu işaretleyin. Ya da:

Hesap > Hesap Ayarları > Hesap Güvenliği > Güvenli Gezinme (https)

yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Yaptığınız bu değişiklik sonrasında adres çubuğundaki farklılıktan da anlayabileceğiniz üzere, artık Facebook'taki gezintileriniz https protokolü üzerinden gerçekleşecek.