Yurtdışında lise matematik öğretmenliği yapmakta olan yazar bir yandan da matematik üzerine yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Pek çok websitesinde on yıl boyunca editörlük ve içerik hizmeti sa [...]
Wordpress'e Yazı Ekleme

Yine bir Wordpress ipucu ile birlikteyiz... Yazar sistemi uygulayan Wordpress blog sitelerindeki en büyük problemlerden biri de yazar olmak isteyenlerin "Wordpress sisteme yeni yazı nasıl eklenir?" sorusunun cevabını net olarak bilmiyor oluşları desek yanlış olmaz herhalde. İşte biz de Yazarçizer | Güncel Yazarlar Platformu olarak Wordpress'e yeni yazı ekleme ile ilgili bilgi verelim istedik... Bu yazının sonunda verdiğimiz resmi büyüttüğünüz taktirde görsel olarak da kontrol edebilirsiniz aşağıdaki anlatımı.

Wordpress Sisteme Yeni Yazı Nasıl Eklenir?

 1. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere Yazılar >> Yeni Ekle sekmesine basarak şu an bu yazıyı yazdığım sayfa açılır.
 2. Konu başlığı kısmına yazı ile ilgili uygun bir başlık yazılır. (1 numaralı alan)
 3. İçerik kısmına yazılması düşünülen bilgiler eklenir. (2 numaralı alan)
 4. Sağdaki "Yazı etiketleri" kısmına yazı ile ilgili anahtar kelimeler eklenir. (3 numaralı alan) Örneğin ben bu yazıda anahtar kelime olarak:"Wordpress sisteme yazı ekleme, wordpress yeni yazı ekleme, wordpresse yazı ekleme, wordpresse yeni yazı nasıl eklenir, wordpresse nasıl yazı eklenir" şeklinde 5 farklı etiket ekledim. (*NOT1)
 5. Yazıya uygun bir kategori seçilir. (4 numaralı alan) Mesela ben bu yazı için "İpucu" kategorisini seçtim. Çünkü Wordpress ile ilgili ipucu içeriyor.
 6. "Bir Resim Ekle" butonu yardımı ile yazıya resim ekleyebilirsiniz. (5 numaralı alan) Yazıya resim eklemeyi düşündüğünüz yere fare ile tıkladıktan sonra "Bir resim ekle" butonuna basın. Daha önceden bilgisayarınıza kaydettiğiniz resim yolunu seçin ve "Yazıya Ekle" butonuna basın. Resmi eklerken, sola hizalama, ortalama ve sağa hizalama seçeneklerinden birini seçerek resmi uygun şekilde yerleştirebilirsiniz.
 7. Sağ üstteki "Yayımla" kısmından yazının önizlemesini görebilir, sonradan üzerinde düzenleme yapabilmek için yazıyı taslak olarak kaydedebilir (taslak olarak kayıtlı yazılar henüz yayımlanmamış olanlardır), yazıyı inceleme için gönderebilir yahut yayımlayabilirsiniz. (6 numaralı alan)

Eğer yazı yayımlama yetkiniz yoksa, "İnceleme için gönder" butonuna basarak, editörler tarafından incelenmesi için yazıyı gönderebilirsiniz. İnceleyen editörler gerekli gördükleri düzenlemeler (noktalama işaretleri, dil bilgisi hataları, etiket düzenlemeleri) sonrasında yazıları yayımlarlar.

NOT 1: Yazıya eklenen etiketlerin arasına "," işareti konur. "okul" etiketi eklenmişse, "okullar, okulda, okulun" gibi ek almış halleri eklenmez.

wordpress yazi eklemeResme tıklayarak orjinal boyutu görebilirsiniz.

Yukarıdaki resme tıklayarak Temel hatları ile Wordpress sisteme yazı ekleme bu şekilde yapılmaktadır. İlerleyen günlerde wordpress yazı ekleme panelinde gördüğünüz butonların işlevleri ile ilgili bir yazı daha yazabilirim. Wordpress yazı ekleme ile ilgili yaşadığınız problemleri yazı altına yorum olarak eklediğiniz taktirde yardımcı olurum.

Wordpress'e Yazı Ekleme başlıklı yazı Abdullah Pehlivan tarafından 15 Şubat 2011 Salı, 13:28 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 17 yorum yapıldı.
 • Giz em yazdı:
  Yazı eklemeyi hallettik şimdi asıl sorun şu ki mesela sitemde 3 farklı sayfa oluşturdum.Ve bu sayfaların altına kendim belirleyerek yazılar eklemek istiyorum.Peki bunu nasıl yapacağım.Yayınladığım her yazı anasayfa sayfasının altına giriyor.
  • İstediğiniz şey direkt olarak kolay yoldan yapılmaz Wordpress'te. Fakat şöyle bir yol izleyebilirsiniz. Örneğin "İletişim" adlı bir sayfa oluşturacaksınız ve içinde de daha önce sitede yazdığınız iletişimle ilgili yazı veya yazıları yayımlamak istiyorsunuz. O zaman "İletişim" adlı bir kategori oluşturun. Sonra "İletişim" adlı bir sayfa... Ve bu sayfa tıklandığında açılacak olan adresin de "İletişim" adlı kategorinin adresi olmasını sağlayın. En kolay yöntem olarak bu geldi aklıma :)
 • Mehmet yazdı:
  Peki yıl 2014 oldu, halen bir çözümü yok mu :) ??
  • bilgemel yazdı:
   eet hala çözümü yokmu yukarıda belirlediğimiz sayfalara yazdığımız yazılar nasıl ekleniyor _? bir sürü forum sitesinde gereksiz yazılar verilmiş ama kimse ciddi doğru cevap vermemiş ve sorular cevapsız askıda kalmış
 • Recep yazdı:
  Yazının kapak fotoğrafı nasıl belirlenir? Ve bir kelime için bağlantı adresi oluşturuyorum olmuyor. Son olarak bir resim için nasıl bağlantı adresi oluşturabilirim?
  • Öne çıkarılmış görsel belirleme: Temanın özelliğine göre değişir kapak fotoğraf. Eğer 'kapan fotoğraf' ifadesiyle öne çıkarılmış görseli kastediyorsanız, muhtemelen yeni yazı ekleme sayfasında sağ alt köşede "Öne çıkarılmış görsel olarak belirle" linki aracılığı ile seçebilirsiniz. Yahut temanın kendine özel bir kodu vardır ve bu kodu kullanmanız gerekiyordur. Siz ilk yöntemi deneyin, işe yaramazsa ikincisiyle ilgili bilgi veririm.

   Bağlantı oluşturma: Link ekleyeceğiniz kelimeyi seçip üstteki üstteki metin editöründe 'zincir görünümlü' butona basmanız yeterli.

   Resme bağlantı ekleme: Yazı içine eklediğiniz resmi tıklayıp üstteki metin editöründe 'zincir görünümlü' butona basmanız yeterli. Oradaki bölümde URL yerine dilediğiniz adresi yazabilirsiniz.
 • Recep yazdı:
  Öne çıkarılmış görsel yöntemi olmadı. İkinci yöntem hakkında bilgi verir misiniz?
 • Recep yazdı:
  http://i.hizliresim.com/kr4X4v.png
  Bunu kurmadım bu yüzden olmamış olabilir mi?
  Temanın adına nereden bakabilirim? (Biraz yeniyim de)
  • Ftp ye görebiliyorsunuz wp-content klasörü içinde themes klasörü vardır. Onun içindeki temalardan biridir. Ya da sitedeki temaya ait bir resme sağ tıklayıp url adresine bakarsanız /themes/... yazar. Üç noktanın olduğu bölümde tema adı geçebilir. Eğer site logosu tema ile birlikte geldiyse, degistirmediyseniz Ona sağ tıklayarak bakabilirsiniz...
 • Recep yazdı:
  Reklam amaçlı değil ama site bu http://windowsphonehaber. com/ bilgisayarım bozuldu da. Bu soruları bilgi amaçlı soruyorum. Başka bir bilgisayarda denediğimde olmamıştı. Mobilden yazdığım için bakamıyorum.
  • Sanırım sorunuzun cevabı http://www.screenr.com/71HN şu videoda. Bu arada bilginiz olsun; temanızın adı Explicit.
 • Recep yazdı:
  Yardımınız ve ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
 • esmeralda yazdı:
  Siteye yeni yazar eklerken diğer kişinin kendisine ait blog sayfası olması şart mı ? Yoksa wordpress hesabı açarak yazı yazabilir mi
  • hangi siteye yazar eklemekten bahsediyorsunuz? Kendi sitenize hesap eklediğiniz takdirde, hesap bilgilerini kullanarak siteye yazı eklemek mümkün olacaktır. Kişinin sitesinin olması gerekmez. Sorunuzu yanlış anlamamışımdır inşallah...

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre