Twitter Kısaltmaları, Twitter Terimleri

Twitter Nedir ve Twitter Takipçi Sayısını Artırma konularından sonra, şimdi de Twitter kısaltmaları ve Twitter terimleri ile ilgili bir yazı yazayım dedim :) Bildiğiniz gibi sosyal ağ ve mikroblog kavramlarının kesiştiği yerde duran bir kavram olan Twitter, 2006 yılında ortaya çıkmış, ülkemizde son 1.5 yıldır iyiden iyiye popülerleşmeye başlamıştır. Son birkaç aydır da Twitter

Twit : Kullanıcıların Twitter bünyesinde yazdığı, üst sınır olarak 140 karakterin belirlendiği mesajdır.

DM ( Direct Message ) : Bir kişiye özel mesaj göndermeye yarıyor. Yine 140 karakter sınırı var. Üst menüdeki Messages kısmını kullanarak hem gelen mesajlarınızı okuyabilir, hem de adını bildiğiniz bir üyeye DM gönderebilirsiniz.

Mention (@) : Eskiden @reply olarak kullanılan bu ifade, herkese açık olarak birine mesaj göndermenizi sağlar. Bir twite cevap niteliğinde olur genelde fakat özel mesajdan farkı, herkesin görüyor olmasıdır. Mention atmak istediğiniz kişinin adının başına @ koyduktan sonra, mesajınızı yazmanız yeterli...

Hash Tag (#) : İnsanımız bunu çok az kullanıyor :) Bu ifadenin anlamı, kendisinden sonra yazılan kelimenin etiket niteliği taşımasıdır. Yani üstteki Arama kutusu kullanılarak aranan ifadelerde daha kolay çıkmasını istediğiniz kelimelerin başına # koyun. (ÖR : Bugün aldığım bir #haber doların düşeceği yönündeydi. -Bu sayede arama kısmına "haber" yazıp arayanlar sizin twitinizi görür-)

Re-Tweet (RT) : Sizi takip eden kullanıcıların da görmesinde yarar olduğunuz twitleri sizin aracılığınızla twitlemeniz demek. İki yolu vardır:

1) Takip ettiğiniz kişilerden biri olan  Ali adındaki arkadaş "Yarın yağmur yağacakmış. Önlemleri alalım" yazdı. Siz de bu twiti şu şekilde twitlerseniz, re-tweet yapmış olursunuz:

RT @Ali Yarın yağmur yağacakmış. Önlemleri alalım

2) Beğendiğiniz twitin alt kısmındaki Retweet linkine basın :) Bu sayede 140 karakterlik bir twiti retweet etmek istediğinizde en başa "RT @Ali" yazmak için yer olmadığından şikayet etmeyeceksiniz :)

Şimdilik aklıma gelen Twitter terimleri ve Twitter kısaltmaları bu kadar... Merak ettiğiniz sorular varsa alttaki yorum kısmından sorun, cevaplamaya çalışırım.