Hayattaki en mutlu insan başkalarına "çare" olandır.. yazı yazarken en temel amacım inandığım fikri karşı tarafa en iyi şekilde aktarmaktır. Kelimeler bu fikir üzerine kurgulanır. Hepimize f [...]
Medya: Ahlak çöküntüsü

Bir milletin ayakta kalması için ilk şart adalet ise en önemli ikinci şartta ahlâktır. Ahlâk bir binanın temeli gibidir. Kur'an-ı Kerim de daha ilk inen ayetlerde Kainatın Efendisi'nin sav ahlâkı vurgulanır. Ahlâkı olmayan toplumun ne yazık ki güven veren adalet anlayışı da yoktur. Bundan dolayıdır ki bir milleti ele geçirmek ya da yok etmek isteyen neşteri ilk olarak âhlaka  vurur. Ahlâkı olmayan toplum gelecek vaad etmediği gibi çöküşüde yakındır.

Günümüz de harpler silahlardan daha çok kalemle yapılmakta. En büyük silahların başında medya gelmektedir. Tv programlarıyla beyinler esir alındığı gibi işlevsiz hale getirilmekte. Dikkat edildiğinde günümüz tv programları sanki sırf bunun için var. Her program veya dizi "biraz daha ne koparabiliriz"in derdinde.

Bir çok dizi ile insanın en temel ihtiyacı olan sevmek sevilmek duygusu parçalanmakta. İhanet, entrika, aldatma sıradanlaşmakta. Birden çok ve uygunsuz ilişki normalleşmekte. Hele evlilik programları ile aile hayatı, eşler arasındaki mahremiyet yerle bir edilmekte. Ve bunlar çok ustaca bir o kadar bilinçlice yapılmakta. Tartışma programları ile hedefe varmak yerine kin, nefret ponpalanmakta. Bizler de ekran başında ne olduğunu anlamadan ve çoğu zaman kendimizi kaptırarak boğulmaktayız.

Bir toplumun medyası onların ahlâkını yansıtır. Sigaranın ilkokula, alkol ve uyuşturucunun liselere kadar düştüğü yerde acaba önlem olarak ne yapacağız. Nesil günden güne çürürken; tek dert cinsellik, eğlence olurken akıl ve vicdan sahipleri ne yapacak? Korkarım ki M.Akif'in dediği gibi: "Bu izmihlal ahlakı yürürken, kalmaz istiklal" 

Hayatın her alanında, her konuda seçici olan insan tv programlarında da seçici olmalıdır. Her eşyayı evine sokmadığı gibi, her programıda evine almamalı. Her bozulma veya çöküntü zamanla, zaman içerisinde olur. Hiç farketmeden -Allah korusun- maddi manev bir çok değeri kaybedebiliriz. Bazı kayıpların tamiri yıllarca sürebilir; sürebilir de istendiği gibi olmayabilir. Böyle çöküntülerden Allah bizleri de neslimizi de muhafaza buyursun.

Medya: Ahlak çöküntüsü başlıklı yazı Koray Bulut tarafından 11 Mayıs 2016 Çarşamba, 18:04 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 9 yorum yapıldı.
  • Kaleminize sağlık hocam her satır başından sonuna kadar hak veriyorum yazdıklarınıza. Sadece programlar değil reklamlar da tüketici toplumun bilinçaltını kirletmeye hayli hayli yetiyor.
  • Çok güzel bir konuya parmak basmışsınız. Kesinlikle haklısınız. Ahlaki olmayan bir toplumun yok olmaktan başka bi çaresi yoktur.Ahlak yozlaşmasına televizyonun küçümsenemeyecek kadar etkisi büyük. Ne yazık ki çoğumuz farketmiyoruz. Ellerinize sağlık
  • Aynen reklamlarda öyle malesef..
  • Yazınızın sonundaki kısma binlerce kez amin kardeşim. Rabbim bizleri ve gelecek neslimizi ahlaki bozulmadan korusun.İnşallah daha bilinçli bir nesle doğru yönelmemizde sizin yazdıklarınızın da ışık olması ümidi ile sizi kutluyorum bu güzel yazınızdan dolayı..Kaleminize sağlık.
  • Çok üzücü de olsa malesef öyle Sema Hanım Kardeşim..
  • Çok teşekkür ederim bu samimi yorumunuzdan dolayı Ali Rıza Abi :)
  • Elinize sağlık,TV deki bu ahlak çöküntüsünü dile getirmek benim de içimdeydi, ne yazıkki o makinanın esiri olmuş bir toplum olduk ve izlerken fayda yerine zarar görüyoruz,maneviyatımız çöküntüye uğramakta,kendim dahil soruyorum hepimize,aceba TV seyrederken bu izlediğim program bana ne anlatıyor,vermek istediği mesaj nedir?Eşim,çocuğum,ailem için yararlı mı?onları kötü yönde duygularını etkiler mi?bu soruların cevabını vermeli ve ona göre izlemeliyiz.Özellikle rica ediyorum,tepkilerimizi sosyal medya üzerinden sürekli dile getirelim.Saygılar
  • Haklısınız. Bu konu da karar almalı ve derhal uygulamalıyız..

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre