Hayattaki en mutlu insan başkalarına "çare" olandır.. yazı yazarken en temel amacım inandığım fikri karşı tarafa en iyi şekilde aktarmaktır. Kelimeler bu fikir üzerine kurgulanır. Hepimize f [...]
Yönetim, Toplum ve Adalet

 İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında kendisini güvende hissetmesi gelir. Denilebilinir ki yeryüzünde devletleşme, askeriyeye, silaha önem verme hep bu duygudan dolayıdır. Aslında yanlışta değildir. Güvende olmayan veya kendini güvende hissetmeyen insan ne yapmak ister ki.. 

 İnsanlar kuvvet bulmak için toplum olmuşlar; toplumu ayakta tutmak için devletleşmişler. Bu seferde gündeme devleti nasıl ayakta tutabilecekleri gelmiş. Ve tüm dünya bütün insanlık bunun ancak hukukla, adaletle olabileceğine ittifak etmişler. Hz. Ömer'de bunu "Adalet mülkün temelidir" sözüyle veciz bir şekilde ifade etmiştir. Timurlenk'te "memleket kılıçlarla alınır, lakin adaletle muhafaza edilir." diyerek aynı hakikati ifade etmiştir.

 Tarihte çöken, zamanla yıkılan milletlere baktığımız zaman göze çarpan en büyük hakikat hukukun rafa kaldırıldığını, adaletin olmadığını, mazlumların inlediğini ve zalimlerin bunu ney diye dinlediklerini görürüz.

 Tabi bütün suçu yöneticelere yıkıp bi kenara çekilmekte ayrı bir hata olur. Hadisi şerifte Peygamber Efendimiz sav "Nasıl iseniz öyle idare edilirsiniz" buyurmuştur. Bu hakikat bize 7 de 70 e toplumun her kesiminin adalet içinde, hakkaniyet esaslı, birbirine ve hakkına saygılı bireylerin olması gerektiğini söyler.

 Milletleri bireyler oluşturur. Bireyler ahlaken ne kadar başarılı ise milletlerde o ölçüde yükselir. Ahlakın temelinde ise hak ve hakikate saygı vardır. insanlar arasında "Kul hakkı" diye bir kavram varsa ve herkes bir başkasının hakkını kendi hakki gibi koruyorsa elbette devlette halkta birbirine perçinleşir ve o milletin yıkılması, içten çökmeside bir o kadar zorlaşır..


 


Yönetim, Toplum ve Adalet başlıklı yazı Koray Bulut tarafından 26 Mart 2016 Cumartesi, 00:43 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 4 yorum yapıldı.
 • fatma yıldız yazdı:
  efendimizin (sav) adalet anlayışı ile ilgili de yazınızı bekliyoruz hocam :) kutlu doğum adına güzel 1 hediye olurdu
 • Ahmet Karadere yazdı:
  Devlet olmanın en temel yapıtaşıdır zaten Adalet.
 • koray bulut yazdı:
  :) haklısınız, Efendimiz'e sav değinmedik:) teşekkürler :)
 • koray bulut yazdı:
  İnsanın yapıtaşı hücre, maddenin yapı taşı atom ise devletin de yapı taşı adalettir.. güzel yorumunuz için teşekkürler

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre