Hayattaki en mutlu insan başkalarına "çare" olandır.. yazı yazarken en temel amacım inandığım fikri karşı tarafa en iyi şekilde aktarmaktır. Kelimeler bu fikir üzerine kurgulanır. Hepimize f [...]
Hz. Ömer ve Adaleti

Adaletten bahsedip de Hz. Ömer'e r.a değinmesek olmazdı her halde? Cennetle müjdelenen 10 sahabeden biri.. 4 büyük halifeden ikincisi.. Müminlerin Emiri.. Faruk-u Azam.. 

Dünyaya devlet teşkilat sistemini getirenlerin başında yer almış, aklıyla akılları aşmış, devlet kurmuş devlet yıkmış, islamın yüzünü güldürmüş büyük insan..

Hz. Ömer'in r.a muazzam hayatına bakınca iki şey gözüme çarpmıştır hep. 

1) Adalet mülkün temelidir demiş ve adaleti perçinlemiş. 

2) Raiyeti, halkı rahat etmeden kendi rahat etmemiş.. 

Halife iken gayri müslim biriyle davalık olunca kendisine özel ihtimam istememiş, mahkeme boyunca ayakta durmuş.. devletin mumuyla şahsi hiç bir işini görmemiş.. Mescid-i Aksa'nın fethi sırasında Filistine giderken yolda nöbetleşe kölesiyle deveye binmiş, şehre girerken deveye binme sırası köleye gelmiş o an müslüman halk devlet başkanı olarak kendisinin binmesini söylese de binme sırasının köleye ait olduğnu söylemiş ve adaletten ayrılmamış..

Ömer r.a öyle hassas yaşamış ki kendi devrinde halkın en düşüğü ne yiyor diye sormuş. Kendisine zeytinyağına ekmek banıyorlar denilince o andan itibaren aynı şekilde ekmek ve zeytinyağı ile iktifa etmiş.. halkın güvenliği için geceleri uyumamış; her sokağı sabaha kadar dolaşmış.. bir kurt bir koyunu haksız yere yese sorumlu olarak kendini tutmuş.. Gece vakti sırtında un çuvalı taşıyarak bir yaşlı kadının imdadına yetişmiş..

Adaleti ve asayişi sağlama adına hz. Ömer'in r.a yaptıkları kulağımıza küpe olmalı; adalet mülkün temelidir sözü akıldan çıkarılmamalı, idaremiz altındaki insanlar rahat etmeden biz rahat etmemeliyiz. 

Hz. Ömer ve Adaleti başlıklı yazı Koray Bulut tarafından 23 Mart 2016 Çarşamba, 04:07 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 14 yorum yapıldı.
 • Adaletten bahsedildiği bir ayda, Hz. Ömer'i es geçmek gerçekten de olmazdı... Kaleminize sağlık...
 • koray bulut yazdı:
  Aynen :) adalet diyince akla gele ilk isimerden biri.. es geçemezdik
 • fatma yıldız yazdı:
  Hz Ömer ile ilgili tespitleriniz cok yerinde olmuş hocam tebrik ederim :)
 • mert yazdı:
  Kaleminize sağlık hocam...
 • koray bulut yazdı:
  Beğenmenize sevindim Doktor Hanım Kardeşim :)
 • koray bulut yazdı:
  Teşekkür ederim Mert Bey :)
 • Hz.Ömer ahlakıyla adalet etmeyi nasip etsin Allah hepimize.Aydınlatıcı bir yazı olmuş
 • teşekkür ederim.. herkese faydası dokunması dileği ile
 • Ahmet Karadere yazdı:
  Adaletin diğer adıdır Ömer.
 • koray bulut yazdı:
  Aynen.. hz. Ömer r.a ufkuna ulaşabilsek keske.
 • Konu adalet olupta Hz. Ömer in olmaması düşünülemezdi. Güzel bir yazı olmuş bu ince düşüncenizden dolayı tebrik ederim
 • koray bulut yazdı:
  Teşekkür ederim
 • Esra Nur yazdı:
  :)

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre