21 Kasım.Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi ve aynı zamanda Adalet öğrencisi. [...]
Roboski 3 Yaşında!

"Way daye way

Ez kuştim ser çiyaye way

Çima naye denge mın

Xwuşk u biraye canemin

Bibihse şina min way…"

Dili olsa da bu topraklar konuşsa, dili olsa da bu tarih konuşsa, imkan olsa da ay gece karanlığını, güneş ise gündüz gördüklerini size gösterse. Bin yıldan beridir bu bereketli topraklarda hem su aktı hem kan, gelin görün ki su verimli oldu kan ise verimsizliğe yol açtı. Gıda, mısır, pamuk vs.'nin yetişmesi gereken topraklarda askeri tesisler yapıldı, kalekollar yapıldı. "Oh ne güzel." dedik, "demek bizi koruyan bir olgu var." Devleti hep sevdiğimiz gibi sevgimizi pekiştirdik ki halen seviyoruz ama gelin görün ki o bizi koruması gereken kalekollardan, F-16'lardan üzerimize silahlar yağdı, sanki birileri o gün fermanımızı imzalamıştı. Kürt ozanı Şıwan Perver’in Halepçe ağıdındaki cümle gibi bir ferman gerçekleşti ‘fermana me Kurda’ye’…

Tarih:28.12.11

Her zaman olduğu gibi yine asker ile görüşülmüş ve gereken yerlere haber verilmiş. Irak’a gidilip mazot, yağ, şeker alınacak ve hatta dönüşte yetkililere ikram edilecek ve hatta komisyon verilecek. Buraya kadar sorun yoktu. Yol güzergahı askeri kalekola 800-900 metre uzaklıkta patika veya dağ yoluydu. 40 kişilik bir grup yola koyuldu ve Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyünden yola çıktılar, Irak’a vardılar, mallarını katırlara yüklediler ve tekrar yola koyuldular; eve dönüş vaktiydi. Sınıra yakın bölgede adeta bir devlete saldırırcasına 4 tane F-16 uçağı hareketlendi ve dönüş yolunu bombaladılar, 34 canı bombaladılar, 34 hayatı bombaladılar… Bombaladılar. Kötü haber Roboski köyüne ulaştı, herkes şokta idi, yahu askerin haberi var, herkes biliyor nasıl olur diyerek ayakkabısız , giyinmeden koşarak olay yerine vardılar. Encü ailesinin kadınları semaya seslendiler, semaya ‘Ya Rab ew çiye ya Rab’ ey Allahım bu nedir bu! Ağıtlar semaya yükseldi, kimse suçlulara laf atmadı ya ikinci bombalandırma olursa diye. Yahu 34 can rahmet etmişti, patika yol bile ağladı ama biz iki gün sonra yılbaşında kutlamalar yaptık. Yahu 34 can, cenazeyi kaldıracak araç yoktu ya da bir türlü gelmedi. Malları yükledikleri katırları bu kez onlar için geldi, kimi canları katırlara, bazılarını traktörlere yüklediler. Kimi canların kolu bacağı yoktu onları aradılar, annelerin feryadı semayı ağlattı çocuklarını tanıyamıyorlardı, kolay mı gözünden sakındığın evladın yanlışlıkla F-16'ların bombalarına maruz kalsın. Hangi ana kabul eder bunu hey edepsizler. Canlar taşınacaktı otopsi için, tanınmayacak haldelerdi, bazı anneler çocukların kemerinden, bazıları çocuğunun yüzüne bakarak, kimileri vücutta bir ben lekesi arayarak teşhis etti. Teşhis ettiler isimleri için yoksa bütün annelerin acıları, ağıtları, feryatları ortaktı. Hepsi içindi... 34 canı binlerce kişi toprağa taşıdı ve defnedildiler. Toprak ana onları bağrına bastı, onları en iyi tanıyan toprak ‘merhaba’ dedi, amma bu 34 canın katilini hangi toprak kabul edecek, o emri veren komutanı hangi toprak kabul edecek ya Rab!.

roboski-temsili-resimBu bir katliamdı, bu bir felaketti. Hatta bir aileden 28 kişi yaşamını yitirdi, o yüzden bu bir soykırımdı. Roboski katliamı bu toprakların tarihine yazıldı bir kere. Unutulmaz!. Diğerleri gibi Roboski de katliamlar tarihinde hep var olacak ve hatırlanacaktır. Ne kadar üstü örtülmeye çalışırsa çalışırsın katliamlar, idamlar, acı ve öfke bu toprakların özüne işlendi, temizlenmez artık. 28 Aralık'da Roboski’de 17’si çocuk olmak üzere 34 can yaşamını yitirdi. PKK’lı sanılarak 34 can yaşamını yitirdi. Üstelik askeri yetkililerin haberi olduğu halde, o gün, o saatte orada olduklarını bilindiğine göre PKK’lı sanılarak 34 can hayatını kaybetti.Peki sonuç ne? TSK’nın olay sonrası açıklaması; "Bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır."

3 Ocak 2012: Bölgeye giden insan hakları savunucuları, sendikacılar, doktorlar ve avukatların hazırladığı rapora göre, katliamın ardından saatlerce yardım gitmediği için donarak ölenler olmuştur.

16 Şubat: Katliam öncesinde çekilen Heron görüntülerini izleyen komisyon üyeleri "Görüntüler çok net. Göz göre göre ölmüşler" dedi. AELSAN bunu doğruladı.

roboski-resim11 Haziran: Soruşturmayı 1,5 yıldır yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, “Taksirle ölüme sebebiyet vermekten dolayı” Roboski katliamıyla ilgili soruşturma dosyası hakkında görevsizlik kararı verdi ve dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı’na gönderdi. Genelkurmay Askeri Savcılığı, Roboski katliamıyla ilgili takipsizlik kararı verdi. Evet, evet dosyanın akıbetini ben de bilmiyorum. En son hatırladığım kadarıyla Anayasa Mahkemesi'ne gidilecekti. Ben buradan bir kez daha 34 canı selamlıyorum, 34 cana Rabbim’den mekanlarının cennet eylemesi diliyorum. Yakınlarına başsağlığını bir kez daha diliyorum. 3. yılında da Roboski’yi unutmadık ve unutulmasına müsaade etmeyeceğiz diyorum. Katliamlara ırk, din, dil demeden anlatmayı ve hatırlatmayı kendime kural biçtim. Roboski’nin faillerini en kısa zamanda adalet önüne çıkaracak yürekli savcılara ihtiyacımız var. Selam olsun Mezepotomya’nın suçsuz topraklarına, selam olsun adalet arayanlara ve mazlumlara. Bir kez daha suç malum, suçlu malum. Rabbim sen de biliyorsun ya suçluları, bu dünyada takipsizlik kararı verilse de sen en iyi takip edensin, sen en güzel vekilsin. Başımız sağ olsun, unutursak kalbimiz kurusun. Roboski yazımı da  Roboski’de rahmet etmiş 34 cana ve yürekli kaymakam NAİF YAVUZ Beyefendiye ithaf ediyorum.

Roboski 3 Yaşında! başlıklı yazı Ferhat Baba Taş tarafından 27 Aralık 2014 Cumartesi, 23:15 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 57 yorum yapıldı.
 • Adalet arayan kimseyi unutmadık,hele ki bunlar suçsuz ve masum insanlarsa tıpkı Yasin Börü'yü unutmadığım gibi ,tıpkı Ceylan'ları unutmadığım gibi.Umuyorum ve umut ediyorum ki adalet tecelli edecektir,bu ölümler için mazlumlar için.Son yaşanan Cizre olayları kanayan yaramız oldu, tedavisi olmayan hastalık provakasyon tehlikesi ile karşı karşıyayız Rabbim bu ateşe kendi tarafından bir su vursun.Birbirimizi anlıyalım ve saygı duyalım lütfen.Saygıya ihtiyacımız çok var.
 • dilan yazdı:
  Çok güzel çok beğendim adaletin olmadigi ve zalimligin zulmün hüküm sürdüğü bu ülkede sen ve senin gibi insanlari görmek mutlu edici umut verici herkesin yasanan bu aciyi bu vahşeti görüp duyarli olması dileğiyle....
 • Gamze Aktulum yazdı:
  Öncelikle yazın güzel olmuş eline emeğine sağlık Rabbim rahmet eylesin o canlara.. Ama bi konuda katılmıyorum sana bunca insanı katletmiş(ki hala katletmeye devam eden) ve roboski olayına takipsizlik kararı veren, gençler böyle acı bi olayı anıyor diye tutuklayan ne hükümet ne de devleti SEVMEDİM sevmeyeceğim de..
  • umut yazdı:
   bravo realist bi insansın teşekkürler ;)
 • dilber yazdı:
  Sevgili genç yazar dostum, çevremizde senin gibi duyarli insanlarin sayisi çok az. 3 yil once bu gece yasananlari unutmayip böyle açik ve net bir sekilde yazip bizlerle paylastigin ve unutanlara hatirlattigin için tesekkür ederim. Kabuk baglamayan yaralarin acisi paylasarak diner. Allah mekanlarini cennet etsin yakinlarina sabir versin..
 • ilke yazdı:
  Guzel insan yuregine saglik belki birileri okurda birileri yapilmasi gerekenleri yapar birileri artik rahat uyumaz birileri....hepimizin BASİ SAGOLSUN UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN....
 • suzan özek yazdı:
  Tarih robiskiyi unutmayacak..yazin güzel konu içerik aci feryad tarihin ayini elbette robiski unutulmayacak hak yerini bulmasi dileği ile
 • Mazlum Salih BİLGİN yazdı:
  Yüreğinin derinliklerinden gelen kelimeler çok etkileyici gercekten Perspektif olarak çok güzel bir Açıdan bakabilmişsin keşke herkes Kürt Türk Ermeni Laz Çerkez kısacası dil din ayrımı yapmadan baka bilse bir insan yaşamına.. Bir insan Yaşamının Ölümüne sevinen vicdanen bir varlık olarak göremiyorum çünkü vicdanlı hayvanlar varken vicdansız insanları ben hayvan yerine de koymuyorum ...
 • musa yazdı:
  Masum insan isminden de anlasirdigi gibi tum zulüm ve hakaretler hep masum insanların basina geliyor ama gerek em ji wan hevale go di bin zilmu zoredene bi wanare bibin bira em nehilin idi zılim wana bibe
 • Teşekkür ediyorum sayın Dilan , inşallah herkes görür ve emin ol ki görüyorlar , dile getiriyorlar sadece ben siz vesile oluyoruz , tekrar teşekkür ediyorum.
 • Değerli okur Gamze hanım gösteri ve protesto anayasal haktır , tepkiler yanlıştır , sizin için de umut ediyorum ki toplum adına halk adına devleti seversiniz :) , teşekkürler.
  • gamze aktulum yazdı:
   bu devletin geçmişi o kadar pislikle doluki sevebileceğimi sanmıyorum ferhat heval :)
 • Değerli DİLBER amin Rabbim mekanlarını cennet eylesin duyguların ve yorumun için çok teşekkür ederim.
 • Teşekkürler sevgili İlke , hiçbirini unutmadık unutursak kalbimiz kurusun.
 • ALi yazdı:
  dinlediğin ağıtlarda, yaktığın sigaralarda, uykusuz geçen her gecen de bu kadar güzel bu kadar dokunaklı bu kadar içten, duygu dolu yazılarla o anları yaşarcasına anlatman fevkalade sevindirdi beni.. Her ne kadar hüzün dolu bir olay olsa da... Allah onlara rahmet etsin... Başarılarının devamı dileği ile kardeşim... Selametle..
 • Hak yerini bulması dileğiyle, teşekkürler Suzan .
 • Ne güzel yorumladınız sayın Mazlum Salih Bilgin , umudumuz bir gün vicdanlı insanların konuyu dinlendirmesidir ve inşallah gerçekleşiyorda.
 • Bele hewale aziz u delal brez Musa , ez hewindarım go inşallah zılm u xwin lı ser dınyaye rabe inşallah , spas jı bo niviskına te .
 • Teşekkür ederim değerli kardeşim Ali , acıyı bir kez daha yaşadık , inşallah o acılar sadece anmakla olur ve tekrarlanmaz , duyguların için tekrar teşekkür ediyorum.
 • Sefa Yıldız yazdı:
  Kardeşim benim okadar güzel tercüme etmişsinki kalbimizdekileri , hissettiklerimizi , boğazımızda düğümlü kalanları okadar doğru bi üslupla yazmışsınki çok beğendim çok teşekkür ederim öncelikle bu değerli yazın için..

  Benimde eklemek istediklerim var..

  Bu Katliam hepimizin yüreğine ateş gibi düştü hepimizi derinden sarstı bizi bu kadar ağır bi şekilde yaralayan bir katliam kim bilir 34 canın yakınlarını ne denli yıkmıştır bunun ne tarifi eminim olamaz.. Ve işin en acı tarafı ise katliamın üstünün örtülme şekli hemde çok gülünç bir şekilde .. Elinde hedefi 12 den vuran istediği yerin görüntülerine istediği an ulaşan istediği her türlü donanmaya sahip olan bir ordu var ve birde bi topluluğun kim olduğunu tespit edemeyecek bir ordu var önümüzde , bu ordular çok tuhaftırki aynı ordular ve sadece istihbarat yanlışlığı denilip üstü kapatılmaya çalışılan , sorumlularına ceza verilmeyen bir dava nitekim üstüde çok net bir şekilde kapatıldı.. Yıllarca bölgede köyleri yakılıp yıkılan sürgüne zorlanan aileleri dağıtılan , diri diri yakılan insanların olduğu sayamadığımız bilmediğimiz dillendirilemyen türl türlü eziyetleri olduğu bir bölge acı ,yas , feryat bunların hiçbirinin eksik olmadığı bölgede herzaman olduğu gibi kendi acımızı kendimiz taşıyoruz ama artık okadar ağır geliyorki taşıyamıyoruz haykırıyoruz edi bese diye ama duyan yok..
  Biz ölmekten bıktık artık biz insanca bir yaşam istiyoruz deyişimizde hep biraz daha öldürüldük , ÖLDÜRTÜLÜYORUZ....
  Ama kimse unutmasın bu halka vurduğunuz her darbe bu halkı dahada kenetlendiriyor , bu halkın serhıldanını dahada yüceltiyor bu halka dahada güç veriyor...

  Biz insanca bir yaşam istedikçe kanayan yarımızı kapatmaları yerde yaramıza basan vicdansızları Allaha havala ediyoruz.. Rabbim onlara bırakmıyacak bu yaptıklarını bu dünayda olmasa bile mahşerde bunların hesabı bir bir sorulacak ..
  Roboski Katliamının 3. yılında Roboskide yaşamını yitiren Kardeşlerime , Canlarıma , Yoldaşlarıma tekrardan başsağlı Ailelerine sabır diliyorum...

  ŞEHID NAMIRIN...
 • Teşekkürler değerli Sefa dediğin gibi Rabbim görüyor mazlumu ve bu dünya hukuğunda olmasada ahirette bunun hesabı sorulacaktır , umudumuz tüm insanlığın halkların birlikte yaşaması dileğiyledir , biz silaha ve savaşa karşı çıkan gençleriz , yarınları düzelteceğiz inşallah.Vesselam , değerli SEFA .
 • Büşra yazdı:
  Tamamen tarafsiz bir bicimde bakinca yalnızca birkac aylık ceza hukuku bilgimle ben bile olası kastın varligini görebiliyosam adaleti emanet ettigimz hukukcularimizn taksir adi altinda dosyayi kapatmis olmasina dair soylenecek bisey yok ne yazik ki . Sizin gibi objektifligini koruyarak bir seyleri sorgulayan insanlar olduğu sürece bigun bu içler acısı halimizin duzelicegine dair umutlarmz artiyo Ferhat bey . Bir daha böyle bir acı yaşatmasın Allah .. Kaleminize saglik ..
 • umut yazdı:
  ferhatçım her zamanki gibi çok güzel yorumlamışsın yüreğine emeğine sağlık ve yine her zaman ki gibi bazı konularda muhalefetimi kabul et gamze aktulum arkadaşımızın söylediği gibi bu katliamı ört bas eden zihniyeti savunan seven hatta saygı duyan herkesin gözümdeki değeri roboski de ölen katırlara duyduğum saygıdan daha azdır !!!!!!!!!!!!!!!
 • umut yazdı:
  senin görüşünü bildiğim için bu kadar açık konuşuyorum değerli kardeşim yalnış anlama sakın :) :)
 • Sayın Büşra Hanım bizimde sizin gibi bilgili ve objektif hukukçulara ihtiyacımız var ve umut ediyoruz ki sizin gibi hukukçular sayesinden bu kapanan davalar dosyalar tekrar açılır ve suçluları , adalet karşısına çıkar ve yargılanır. Değerli Büşra Hanım yorumunuza sağlık , bilginiz için ayrıca teşekkürler .
 • Çok teşekkür ederim Umut , bildiğin üzere ben Siyaset Bilimi öğrencisiyim benim işim her görüşe saygı duymak ve görüşlere saygı duymak bu yüzdendir ki size de değerli okur Gazme Hanımın görüşlerine saygı duyuyorum , yani anlayacağınız ne olursa olsun görüşümüzle kalemimizle savaşacağız ve de kızacağınızı bildiğim halde saygı duyacağız toplum kimin haklı olduğunu görecektir elbet, tekrar teşekkür ediyorum . :) .
 • Olur mu öyle şey değerli kardeşim Umut , tabi ki yanlış anlamam beni tanıyorsunuz zaten ben de sizin görüşünüzü biliyorum ve saygı duyuyorum , ayrıca açık konuşmanız da çok iyi , teşekkür ediyorum .
 • murat sevgili yazdı:
  Bu sadece kurtlere yapilmis birsey degil.O bombalar bütün insanligin üstüne yağdı. Yureginden gelen cümleler yüreğimize dokundu tesekkür ediyorum...
 • Ben teşekkür ediyorum değerli kardeşim Murat , yüreğinden gelen yorum umuyorum ki insanlığıda dokunur .
 • Dosyanın akıbetini doğru hatırlıyorsun... Önce mahkeme takipsizlik verdi, sonra askeri mahkeme... Yani resmen ASKERİ uçağın bombaladığı insanlarla ilgili dava hakkında ASKERİ mahkeme takipsizlik verdi. Şimdi de AYM'ye başvurulacaktı...

  Bu da bizim boynumuza ahlaksızlığımızın, vurdumduymazlığımızın madalyası olsun(!)

  Uludere için gelmeyen adalet halen beklenmekte, yolu gözlenmekte. Canı pahalıların kılına zarar gelince ayağa kalkan ve yargıya müdahale eden siyasileri, en azından açıklamaları ile Uludere konusunda eli kana bulanmış herkesin tek tek ortaya çıkması konusunda açıklama yapmaya, ne yapılması gerekiyorsa yapmaya davet etmek lazım belki de... Ama herkes biliyor ki gerektiği zaman ortadan kaybolmayı layıkı ile yerine getiren yüce devletimiz, bu konuda da milyonların arzularını sinelerine gömmeyi başarmıştır ve çözümsüzlüğe giden yolda elinden geleni de ardına koymayacak gibidir...

  Allah, hakkın rahmetine yürüyen 34 şehidin (inşallah şehit olmuşlardır) taksiratını affetsin, mekanlarını cennet etsin. Ülke ve insanlık tarihine bu koca kara lekeyi çalanların da layıklarını buldukları günü ibret-i alem için hepimize göstersin.

  Kalemine sağlık...
 • Kalemine sağlık Ferhat kardeşim... Koskoca devlet bu olayı nasıl çözmez, çözemez anlamak güç değil ama insanın kanına dokunuyor... Uludere katliamı göstermiştir ki gücü elinde bulunduranlar istedikleri gün, istedikleri saatte, istedikleri şekilde ortalığı can pazarına dönüştürebilir ve 'takipsizlikle' olayı oldu bittiye getirebilir.

  Ülke olarak başımız sağolsun... Bir arkadaşın da dediği gibi bu saldırı Kürtlere değil, tüm Türkiye'ye, tüm insanlara, insanlığa yapılmıştır. Değil sadece Kürtler, Türkler, tüm dünyanın ses yükseltmesi gereken bir vehamettir, faciadır ve elbette katliamdır.
 • ramazan arslan yazdı:
  Canı Cehenneme
  Uludere!!
  Canı cehenneme rahat uyuyanın
  Kapısını örtenin perdesini çekenin
  Yüreği yalnız kendiyle dolu olanın
  Duvarları ancak çarpınca görenin
  Canı cehenneme başkasının yangınıyla
  Evini ısıtıp yemeğini pişirenin.
  Bahçesine dek gelen alevleri
  Şehrayin sanan aptalın
  Canı cehenneme,camlarında
  Parçalanmış cesetler uçarken
  Bir iğdiş incelikle çiçekleri sulayanın.
  Mutfakla yatak odası arasında
  Çarşılarla gövdesi bencillik hırsı
  Yılgınlıkla yenilgisi arasında
  Dünyayı tüketenin canı cehenneme.
  Orda dağlar bir mezarlık
  Bulutlar kan salkımı sular toprakta düğüm
  Orda evler oda oda kanarken
  Burda yeşerenin canı cehenneme.
  Ey bir halkın gözyaşıyla ruhunu yıkayan kin
  Ey zulümle yükselen başarı
  Ölü sayısına endeksli maaş;
  Uzun masallar ardında mağrur
  Boynunda ölüm çanıyla oturan güç
  Senin de senin de canın cehenneme
  Ey sultan hamit tuğralı korucu alayları
  Kardeşi kardeşe kırdıran siyaset. . .
  Bir gün elbet bir gün elbet
  Örter üstünü bu ağır yanlışın
  Sevgiyle, yalnızca sevgiyle işlenen
  Bir dal incelik,bir simli gülüş
  Bir kardeş mavi.
 • Teşekkür ediyorum sayın Abdullah PEHLİVAN Bey ne güzel anlattınız .
 • Ne kadar da doğru dedin Yavuz Kardeş , aynen sevgili Murat'ın sözüydü tüm insanlığın sesini yükseltmesi lazım çünkü kürtler tek bombalanmadı insanlık bombalandı diye , bende elimden geldiği kadar insanlığı ve insanlık tarihini yazmaya çalışıyorum , umarım ki beğeniliyordur , amacıma ulaşıyorumdur , yorumunuz için tekrar teşekkürler .
 • Şiir için teşekkür ederiz Ramazan Bey .
 • naz ozy yazdı:
  Dedıgın gıbı kardesım UNUTURSAK KALBIMIZ KURUSUN ! mekanları cennet olsun ….kalemıne ve emegıne saglık...
 • Denizhan Bayram yazdı:
  Katliamın modern çağdaki adıdır Uludere... Kalemine sağlık...
 • necattas yazdı:
  ROBOSKİ YAZINIZI ÇOK BEĞENDİM YAZAR KARDEŞİMİZ TEŞEKKÜR DAHA ROBOSKİNİN AÇISINI YAŞARKEN MAALESEF KÜRLERE KAN KUSTURTAN PKK HDP Lİ ÇETELER MÜSLÜMAN KÜRD HALKINA CİZREDE SOYKIRIM YAPILMAYA ÇALIŞILDI LANETLİYORUM
  • Çok teşekkür ederim beğeniniz için değerli NECETTAS beyefendi ben bilhassa vicdanım her türlü katliama ve saldırıya başkaldırıyorum , Roboski yazımda da bunu belirtmek istedim , Cizre'de ki olaylar çok vahim inşallah bir daha tekrarlanmaz ve suçluları yargı önüne çıkar diye umut ediyorum .
 • bağözü yazdı:
  Roboski yazınız çok güzel yazar kardeş.Roboskide yapılan katliamı elbet bir gün devlet bunun hesabını ödiyecek. Müslüman Kürt halkı roboskiyi unutmayacak. Roboski,Susa katliamı,Mardin pınarcık katliamları vb.katliamlar Ya TC yad Pkk kürtlere kan kusturuyorlar
  • Sayın Bağözü okurumuz beğeniniz için teşekkürler Türkiye Cumhuriyeti makamları ve adalet er ya da geç sorumluları yargı önüne çıkaracak diye umudumuz var , ben ise elimden geldiği kadar bu tarihsel olayları ve katliamları anlatmaya ve aktarmaya çalışıyorum , teşekkür ediyorum .
 • batman72 yazdı:
  RABBİM ROBOSKİ KATLİAMLARINI YAPANLARI AF ETME.YAZINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER GENÇ YAZAR SENİ SÜREKLİ TAKİP EDİYORUM. MÜSLÜMAN KÜRT HALKI ROBOSKİYİ ASLA UNUTMAYACAK. AMA MAALESEF ROBOSKİYİ KENDİ ÇIKAR VE EMELLERİNE BULAŞTIRAN PKK HDP Lİ ALÇAKLARI LANETLİYORUM
  • Her türlü katliamın insan canını hiçe sayan sorumluları bende kabul etmiyor ve adalet er yada geç tecelli eder diyorum , unutmayalım ki iki adalet var bir beşerililerin oluşturduğu bu dünyada ki adalet iki ahiretteki adalet umuyorum bu katliamların sahipleri cezasız kalmaz .
 • habizbini fransa yazdı:
  Roboski anlatmak mümkün değil devlet bu katliamın altında kaldı ve verecek cevapları yok. Ama maalesef 6 7 ekim olaylarında PKK hdp kürtlere roboskiyi unuturdu.51 Kürt gençi öldürüldü yakıldı araba ile cesetleri tanınmaz hale geldi. sorumlu selahattin demirtaş katliamı kutladı. Cizrede aynı katliamı pkkhdp yine sahnelendi ama rabbim bırakmadı.
  • Sayın okur Habizbini Fransa 6 7 Ekim olayları benim için başlı başına bir acı ve felaket , çünkü bir kısmına tanıklık ettim , inşallah onuda yazıya aktaracağız ve anlatacağız , teşekkürler .
 • necdet can yazdı:
  kardeşim yazınızı yoğunluktan dolayı biraz geç okudum kusuruma bakmayasın.yine çok güzel bir yazı olmuş seni ben artık bir site yazarı olarak görmüyorum çünkü bir insan ancak tarafsızlığını bu kadar koruyabiliyorsa bu çok profesyonel bir durum o nedenle teşekkür ediyorum sana.konumuza gelecek olursak o masum insanları hiç bir zaman unutmamalıyız yapılanları unutmamalıyız ama bunların sorumlusu devlet değil dışarıdan aldığımız bizim yıllardır dostumuz olan amerika birleşik devletidir.bir ülke kendi istihbaratını başka ülkeden alırsa bu bizi hep yaralar senin de dediğin gibi sanki önceden fermanları yazılmış gibiydi o garip insanların.o insanların ekin ektiği yerlere ulaşmak için bile o insanlar sınırı geçip tarlasında çalışıyorlardı onların öldürülmesi sınırı geçtikleri için kaçakçılık yaptığı için değil amerika istediği için öldüler allah rahmet eylesin.
  • Düşüncelerin için çok teşekkür ederim,utandırıyorsun beni kardeşim Necdet,durum bir ferman bir felaketten ibaretti anlatmaya çalıştıysam ne mutlu bana,senin gibi bir doktordan bunları duymak çok güzel,tekrar teşekkür ediyorum,amin Rabbim rahmet eylesin ölenlere,VESSELAM.
 • Yine sesi olmuşsun insanlığın ağzına yüreğine sağlık kardeşim Unutursak Kalbimiz Kurusun!!! Rabbim bir daha böyle felaketler yaşatmasın inşallah. Başarılarının devamını diliyorum.
  • Amin saygıdeğer Dilekayhan , temennilerin için teşekkür ediyorum, inşallah bir daha böyle felaketler yaşamayız, VESSELAM .
 • ilhan pinar yazdı:
  cok dogru tespıtte bulunmussun ellerine sağlik kardesım
 • Çok teşekkür ederim sayın İlhan Bey , sizin de ellerinize sağlık .
 • necat kaya yazdı:
  sizin gibi insanlar olduğu sürece roboski unutulmaz ellerine ve yüreğine sağlık ferhat baba.....
 • Sizin gibi insanlar olduğu sürece ise birlikte haykıracağız inşallah,teşekkür ederim Necat Bey.

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre