21 Kasım.Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi ve aynı zamanda Adalet öğrencisi. [...]
Özgecan Aslan ve Kadınların Toplumdaki Yeri

Kadınlar size Allah'ın emanetidir. (Hz. Muhammet - veda hutbesi) 

Yutkunamıyoruz, konuşamıyoruz. Nasıl anlatılır ki? Veda hutbesinde yükselen sese nasıl olurda cevap veremiyoruz. Mersin’in Tarsus ilçesinde eve gitmek için bindiği minibüsün şoförü tarafından bıçaklanarak öldürüldükten sonra yakılan üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın (20) hesabı nasıl verilir? İnsan olarak utanıyorum kaldı ki bu cinayetin sorumlusu hemcinsim. Ah! Erkekleri daha çok seven ülkem. Cennet annelerimizin(kadınların) ayakları altında değil mi? Ah! bu tür olaylara cevap veremeyen yargıçlar, yasalar, kanunlar. Sizin anneniz, kızınız, kardeşleriniz yok mu? Bu nasıl bir iştir. Bu nasıl bir vahşiliktir.

'Keşke kızıma silah sıksaydı, çok acı çekmiştir' feryadını duymayan yargıçlar. 'O benim meleğim toprak atmayın ona' feryadını duymayan yasalar, kanunlar. Hepinizin canı cehenneme. Ülkem kadınların çalıştığı, övüldüğü, Tanrıçalara ev sahipliği yapan topraktır. Biz şimdi bu mu olduk?

Hadi yasalar kanunlar bize birşey öğretemedi, ya Peygamberimiz?Yazıklar olsun Muhammed'in ümmetine. Evet evet haykırıyorum, kadınlara haksızlık yapılıyor. Ve evet haykırıyorum kadın temsilcileri de hemcinslerine haksızlık yapıyor. Toplantı yemeği yemek, konuşmak bu sorunlara çare değil. Gelişmiş bir ülkede kadın tek başına dışarı çıkamıyorsa batsın gelişmişliği. 

Peki konu sadece tecavüz mü? Tabi ki hayır. Son kurban Özgecan ile tekrar gündeme geldi. Ama bu ülke de yetimhanelerde, askerlikte, okullarda, evlerde, şehir merkezlerinde, minibüste, metrobüste, magaza kabinlerinde heryerde taciz ve tecavüz olayları yaşanıyor. Önlem alınıyor mu? Bazıları alınıyor diye bilirler. Peki? Neden bu kadar taciz ve tecavüz olayları yaşanıyor? Neden yasalarımız değişmiyor? 

Biz sadece başbakanımızı, düşünürlerimizi, alimlerimizi mi asıyoruz, ömür boyu hapis cezası veriyoruz ha? Tecavüzcüleri neden asamıyoruz. Sakın kimse tedavi, rehabiltasyon demesin. Onlar ancak ve ancak ölümü hak eden alçak insan görünümlü varlıklardır. Yeter yahu. Bir ülkenin kadın karnesi bu kadar kötü olmamalı. Beni başka ülkelerin yasası ilgilendirmez. Çünkü taciz tecavüz insan hakları değildir. Beyannamede yoktur. Hergün 3. sayfa haberlerinde kadın ölümleri, şiddete uğrayan kadın haberleri okumak istemiyorum. Dövmek, kadına saygı göstermemek, kadına tacizde bulunmak erkeklik ise ben erkek değilim. 

Aslında konuyu sadece kadınların dile getirmesi doğru değil. Çünkü suçlu olan biz erkekleriz. Erkek çoçuklarıyla övünmeyi çok seven babalar-annelerdir. "Aman kızım dur, kızım yapma, kızım ayıp olur" diyeceğimize... "Dur oğlum yapma, ayıptır, terbiyesizliktir" demeyi bilmek lazım. Namus iki bacak arasında değildir. Kafadadır, görüştedir, zihniyettedir. Namus sadece kadınlara ait olsaydı, Hz. Yusuf’un olayı ne idi peki? Yeter aklınızı başınıza alın, oğullarınıza güvendiğiniz kadar kızlarınıza da güvenin. Kızlarınızı sevmek yeterli değildir. Konu sadece tecavüz mü? Ya okula gidemeyen kadınlar, çoçuk gelinler, seks kölesi olarak çalışan kadınlar, rızası alınmadan beyinsiz kocalara verilen kadınlar. Söz hakkı olmayan, itiraz edemeyen, 3 talak mağduru anneler? Bunlar niye konuşulmuyor? 

Sadece ülkemde mi kadın sorunu var sanıyorsunuz? Yanı başımızda DAIŞ vahşetinin elinde köle pazarında satılan kadınlar... Silkelenin ey! kadınlar. Gün baş kaldırma günü olsun. Silkelenin erkekler gün kadınlarla dayanışma günü olsun. Ahhh. Günahkar ülkem. N. Ç davasını unutmadık. N. Ç aralarında devlet memurlarında bulunduğu 26 kişi tarafından tecavüze uğradı. Peki sözüm ona yargıç ne karar verdi? Hiç utanmadan haya etmeden. N. Ç nin rızası var dedi. İşte bizim adaletten anladığımız bu. Ya Cem Garipoğlu'nun avukatlığını üstlenen şahısa ne denmeli? Hiç utanmadan Özgecan vahşetini lanetliyor. Düşünebiliyor musunuz avukatların başkanı (Türkiye Barolar Birliği Başkanı) Metin Fevzioğlu, Garipoğlu’nun avukatlığını yapıyor. İşte tecavüz, kadına şiddet davalarındaki adalet. Karnesi rezalet olan Türkiye’nin tecavüz raporunu sabah gazetesi açıklıyor, tabi bunlar sadece resmi rakamlar;

2003 yılında 1604

2004 yılında 1638

2005 yılında 1694

2006 yılında 1783

2007 yılında 1148

2008 yılında 1071 kadın tecavüze maruz kalmış. 

6 yılın değerlendirmesi bu. Utanç verici bir tablo. Ülkemi yöneten liderler. Lütfen biran önce ağır yasalar çıkarılsın. Onlar ki bu dünyada da cehennemi hak eden varlıklardır. Kadın cinayetleri raporu;

Adalet Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de kadınlara yönelik cinayet oranı son istatistiklere göre 2002 ile 2009 yılları arasında yüzde 1400 artış gösterdi. 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 66 iken bu rakam 2009'ın ilk yedi ayında bu sayı 953'e çıktı. Resmi kayıtlara göre, 2003'te 83, 2004'te 128, 2005'te 317, 2006'da 663, 2007'de 1011, 2008'de ise 806 kadın cinayeti işlendi. 

Bu rakamlardan sonra ne denilebilinir ki? Yasta değilim isyandayım. Çünkü canımdan çok sevdiğim annem ve 3 kız kardeşim var. Özgecan Arslan cinayeti için ne gerekiyorsa yapacağız. Mekanın cennet olsun masum insan, ne biber gazı seni koruyabildi ne de biz; affet bizi. Selam olsun Özgecan’a. Selam olsun tacize ve tecavüze uğrayan kadınlara. Affedin bizi lütfen; ne biz ne de yasalarımız sizi koruyamadı. Selam olsun cezaevinde tacize uğrayanlara. Affedin bizi lütfen sesiniz olamadık. Selam olsun çoçuk gelinlerine. Affedin bizi lütfen; nikahınıza engel olamadık. Selam olsun başta ülkemdeki, sonra tüm kadınlara. Yaşasın Özgecan katilleri ve tecavüzcüler için CEHENNEM. Yaşasın eşine, çoçuğuna şiddet uygulayan babalar için CEHENNEM. YAŞASIN BU DÜNYA VE DİĞER DÜNYADAKİ CEHENNEM. Affedin bizi koruyamadık sizi. Özgecan’ı unutmayacağız. Özgecan’ın anısına kaleme aldığım yazıyı başta Özgecan olmak üzere tüm kadınlara ithaf ediyorum. 

Özgecan Aslan ve Kadınların Toplumdaki Yeri başlıklı yazı Ferhat Baba Taş tarafından 16 Şubat 2015 Pazartesi, 02:54 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 23 yorum yapıldı.
 • necdet can ozdeser yazdı:
  Buna bir erkek olarak yapacağım tek bir yorum var;
  Utanıyorum, bunların önüne geçmek için bu zamana kadar bir şey yapamadığımız için utanıyorum...
 • Eren Esdal yazdı:
  Öncelikle eline koluna sağlık Ferhatcığım. Bu konu hakkında ben de bir şeyler söylemek istiyorum..Türkiye'mizde son zamanlarda daha çok ön plana çıkan kadınlara karşı yapılan şiddet, cinayetlerin önüne geçemez olduk ve senin de çok iyi değindiğin noktada olduğu gibi 3 sayfalardaki kadına şiddet sayfaları her defasında bizi hemcinslerimizin yapmış olduğu şiddet ve cinayetler bize bizim de erkek olduğumuzu hatırlatırken bundan önce ülke gazetelerinde 2 sayfalardaki ünlülerin nasıl yaşadığı,3.sayfada da ünsüzlerin nasıl öldürüldüğü söz konusu ve toplum olark cennetin annelerin ayağının altına inanan toplum olmamıza en büyük şiddet ve ölüm o annelere denk geliyor nedense, kendimizle çeliştiğimiz yetmezmiş gibi bir de en usta küfürler anneye bacıya savururlar. Aslında bunları yapanlar namus bekçileri olarak anarlar kendilerini, namus için adam ölürler ama başkasının namusuna karşı aynı hassasiyet yok.Ve adalet olmadığı sürece idam dahi gelse yüz kızartıcı suç işleyenler değilde ülke yararına olanlar asılır.Geçmişte bunun sayısız örneği vardır.Erkek olduğumdan utanmıyorum;çünkü yine bunun cezasını adaletten çok erkekler verecktir...Aslında sözler kursaklarımızda birikiyor söylecek çok şey yok bir cinayet daha bu defada cezai indirimler bizi çileden çıkaracak ,söyleyecek bir şey bulamıyoruz bu caniliğe artık. Cinsel abazalığın toplananlarının ülkesi diye anılmak istemiyoruz artık..
  • Kesinlikle ve kesinlikle katılıyorum üzülerek bunu söylüyorum normalde bir siyaset bilimcisi öğrencisi olarak tabi ki diyeceğim söz budur ne idam ne hadım sonuna dek adalet,adalet ama bu ülke de adalette çok zor bakının 26 kişi tarafından tecavüze uğrayıp yargıçın rızası var kararı verilen N.Ç şuan hukuk öğrencisi,çektiği acılara rağmen kadın aktivitslerin desteğiyle hukuk adalet arayışına geçecek.N.Ç ye bu arayışında destek olan devlet olmadı,yargı olmadı.Yazık olan ve vahim durum olan bu.Teşekkür ederim EREN ESDAL.
 • büşra yazdı:
  Tecavüzcüsünün kafasını kesip köy meydanına atan Nevin Yıldırım'ı saygıyla anıyoruz çünkü kendisi alçak tecavüzcüsünü adalete teslim etseydi bağırmadığı için suçlu bile sayılabilecektir ülkemizde . Bu ülkede hukuk sisteminin iflas ettiğini, hukuka olan güvenin bittiğini gösteren örnektir. Onu kendi hesabını kendi kesmeye ve bizi de bu hemcinsimizi desteklemeye mecbur bırakan sistem utansın. Kaleminize sağlık Ferhat Bey yine çok güzel anlatmışsınız sizin gibi düşünen erkeklerin artmasını, kadının toplumdaki yerinin bir an önce iyileşmesini temenni ediyoruz ..
  • Aynı temenninizi destekliyorum gerçekten öyle Büşra Hanım.Bende Nevin Hanıma saygılarımı iletiyorum.Dediğiniz gibi hukuk sistemi bize bunları söyletiyorsa demek ki ülkem hukuk ülkesi değildir.
 • Gamze aktulum yazdı:
  Ferhat kalemine sağlık yazdıklarında haklısın, yargıçlar tarafından önceki canilere bi ceza verilmediği için özgecan ın başına bunlar geldi. Bu canilere hak ettikleri bi ceza verilmesi gerekiyor o pislik o meleğe bu dünyada cehennemi yaşattıysa bizlerinde ona cehennemi yaşatması gerekiyor. Gerekiyor diyorum ama gereken ceza verilmeyecek biliyorum. Diğerleri gibi abuk sabuk şeylerden indirim alacak. Türkiye de adalet kadınları için olmadı olmamayada devam edecek. Umudum o ki gelecek nesil ve bizler sesimizi duyurabilelim ve bu adaletsizliği durdurabilelim.
  • Haklı olan ses her daim yükselecektir ve emin ol bu mücadele topyekün devam edecektir.Haber ajansları haberlerinden emin ise yardım eden canilerden biri cezaevinde adaletin ne olduğunu gördü.Umuyorum darısı katliamı yapan şahısa da olur.(yardım edenlerinden biri şuan hastanede güzel bir adaleti gördü)
 • dilber yazdı:
  Öncelikle özgecana allahtan rahmet, ailesine de bolca sabir diliyorum. Kim ne derse desin tecavüzcü ve katiller için uygulanacak en agir ceza idamdir. hiçbir insan öldürülmeyi hak etmiyor idam gericiliktir diyor bazilari, evet hiçbir insan hak etmiyor ama bu vahseti bir insan yapamaz bu insan kilikli yaratiklar yasamayi hak etmiyorlar. Öyzamanr ülke ki hemen her gün bir vahset haberi duyuyoruz okuyoruz. bunu söylemek istemiyorum ama ben özgecanin son oldugunu da düsünmüyorum kadin cinayetlerinin önüne geçmek için katillere hak ettikleri sekilde agir bir ceza verilmeli ancak o sekilde azalir ve belki de son bulur bu vahsetler. Yazacak çok sey var ama hiçbir cümle özgecani ve özgecandan önceki kurbanlari geri
  getirmeyecek. Rabbim helak etsin bütün canileri. Keske bütün erkekler senin gibi düsünse ve böyle duyarlilik gösterse degerli dostum ellerine ve yüregine saglik
  • Değerli dostum teşekkür ediyorum.İnanın ki benim gibi düşünen milyonlarca erkek var.Ben burda sesimi duyurabildim ama şuan her zaman söylüyoruz biz her olayda empati yapıyoruz,ve kardeş,hala,teyze,dost,arkadaş sahibiyiz o yüzden başıma gelmez demeyip başımıza gelmişcesine birşeyler yapmalıyız.İdam evet korkunçtur ama inanınki bu ülkede adalet olsa,yasalar tam işlense idama gerek kalmaz.Eşinden şiddet görüp polis merkezine giden şikayetçi olan kadına,beyin yoksunu komiser olur böyle şeyler aile içinde demese şiddette azalacak.Herkes biraz elini taşın altına koysa ne canlarımızı kaybedeceğiz ne de Özgecanları.Teşekkür ediyorum değerli dostum DİLBER.
 • Ah benim ülkemin zavallı, savunmasız, korumasız bırakılan kadınları, ah ki ne ah kardeşim sözün bittiği yer değil aslında böyle canilerin katledilmeleri için başladığı yerde, başladığı noktadayız. Allah' ım bu yaptıklarını yanlarına komasın inşallah. Bizleri zalimlerin şerrinden korusun. Ağzına, yüreğine sağlık..
  • Teşekkür ederim Dilek Hanım.Rabbim bu canilere her iki dünyada da cehennemi yaşatsın.Amin.
 • ONUR ÖZSÜMER yazdı:
  Yazdığın yazıda seninle hemfikirim. Bu ülkede kadın olmak gerçekten çok zor bizimde bacılarımız kardeşlerimiz var bu tür şeyleri gördükçe tedirgin olmamak elde değil. Bizi bu duruma getiren şeyin gerçekten bir an önce açığa kavuşması gerek.Bizi bu duruma getiren şey son 90 yılki Cumhuriyet Tarihimizdir. Cumhuriyet tarihinden itibaren cinsellik,alkol,kumar,uyuşturucu...gibi unsurlar meşrulaştırıldığı için bu tür vakaların önüne geçmek epeyce zorlaştı daha öncesine bakacak olursak Sanayi Devrimi ile birlikte kadınlar iş hayatına atıldı ucuz iş gücü ortaya çıktı ve kadınlar ön plana çıkarılmaya çalışıldı akabinde kadınlar ülkemizde kapitalizmin kurbanı olmaya başladı . Çalışan kadın elde ettiği parayla kendi parasını kapitalizme kurban etti ( AVM,Kuaför,Moda ...) Daha sonrasına bakacak olursak Tanzimatla birlikte yanlış Batılılaşma ortaya çıktı bunun en güzel örneğide Ahmet Mithat Efendinin '' Felatun Bey ile Rakım Efendi '' eserinde ortaya koydu. Modernizmi ne zaman ki bizim dinimize uyarlandı kadına olan değer o kadar aşağılandı.Seküler hayatla birlikte dini-manevi olan hayatımız maddi-dünyevi hale getirildi.Bunun bir an önce önüne geçmenin yolu dini hayatımıza endeksleyerek İslam da kadının öneminin ne kadar önemli olduğunu vurgulamamız gerekir.Örnek verecek olursak Peygamberimiz Hz.Muhammet (S.A.V) döneminde kız çocukları diri diri toprağa gömülür iken Peygamberimiz kızını omuzuna alıp sokaklarda gezdirmiştir.Bu da dinimizde kadına ne kadar önem verildiğini gösteriyor.Biz ki bir müslüman ülkesiyiz ve islamı hayatımıza yerleştiremediğimiz sürece bu tür olayların önüne geçmek gerçekten son derece zor.Bu olayı duydum kanım dondu ve biz toplum olarak nerede hata yapıyoruz diye düşünmeye başladım ve cevap olarak yine sorunun en temel kaynağı olan nefsimizde olduğunu anladım biz ki nefsimizi terbiye edemediğimiz sürece topluma acı çektirmeye mahkum oluyoruz( Erkekler olarak).Şuan toplum olarak duygusal bakıyoruz ve suçlunun bir an önce hangi ceza verilmesi gerektiğini tartışıyoruz isterseler idam isterseler hadım ve ya isterseler kıssa'sa kıssas bunun bir önemi yok tamam bunlar caydırıcı olabilir belki ama her şeyden önce toplumun iyi bir şekilde eğitilmesi topluma sevgi tohumun dikilmesi ve toplumun her şeyden önemli olan dinimiz İSLAM'ın güzelliğinin aşılanması gerekir ki benim için de en önemli olan bu öğretildiği sürece hiç bir sorun ortaya çıkmayacaktır.
 • Muhammed Nurullah Taş yazdı:
  Yüreğine sağlık
 • ilkebasalak yazdı:
  Ozgecanimiza dokunan eller kirilsin Özgecanimiz aciyor... Bu olaya sizler ve bizler sahip cikacaz ki suclular en agır cezayi alsinlar. TURKİYE DE kadin olmak zor be kardesim sözün bittigi yerdeyiz . yüregine saglık kardesim keske butun erkekler senin gibi dusunsebilse. RABBİM ailesine ve biz sevenlerine sabır versin .
  • Yorumuna ne denilebilinir ki canı gönülden katılıyorum İlke Hanım.Amin Allah ailesine sabır versin.
 • İnşaallah Suzan Hanım,en ağır yasalar çıkar ve işlenir.
 • Kaleminize sağlık. Duyanın kanını donduran bir konu, hassasiyetler had safhada, duygu çanakları doldu, taşıyor. Bu tip insanlık dışı olaylar karşısında 'bir' olmak önemli...
  • Teşekkür ederim Abdullah Bey.Aynen dediğiniz gibi bir olmak önemli,umarım ki bir olabileceğiz ve Özgecan son olur.
 • Ali G. yazdı:
  Kim bilir daha kaç Özgecan ölecek.
  Kim bilir daha kaç can canandan ayrılacak.
  Kim bilir kaç ailenin ciğeri yanacak, evleri hüzne boğulacak ?

  "Kadına kalkan eller kırılsın" diyoruz fakat, bunun sonunda yapana cezayı az veriyoruz.
  İnsanca yaşanılmak isteniyorsa, insanlık dışı hareket edene en büyük ceza verilmeli.
  İdam ?
  Kısas ?
  Hangisi daha uygun, hangisi dinen caizse, tiz gereği yapıla denmeli. Kesilmeli önü bu olayların.

  Lanet okuyarak bir yere varamayız ki.
  İbreti alem olmalı verilen cezalar, olmalı ki korkmalı buna tenezzül edecek kişiler.
  "İnsanlık suçu" sayılmalı kadına yapılan şiddet, vahşet.
  • Maalesef haklısınız sayın Ali G. yargı sisteminin kadın cinayeti ve tecavüz konularında değişikliğe gitmesi gereklidir.Özellikle iyi hal indirimi kaldırılmalıdır.

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre