Yazar, kendisi ile ilgili bilgi paylaşmamış.
Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Mükemmel Hafızası

Sultan 2. Abdülhamid Han, huzuruna kabul ettiği bir elçiye soruyor:

- Ekselans, sizi gözüm bir yerden ısırıyor...

- Görmüş olabileceğinizi zannetmiyorum Haşmet Meap, belki yarım  asırdan beri memleketinize ayak basmış değilim.

- Demek yarım asır evvel buradaydınız.

- Evet, Haşmet Meap. Babam, Muhterem pederiniz Abdülmecid Han devrinde sefarethanenin birinci katibiydi. Birgün elçilik  heyetiyle birlikte huzur-u şahaneye kabul edildiğimiz zaman ben de babamın yanındadım ve dokuz yaşlarında bir çocuktum.

- Tamam ben o zaman 10 yaşlarındaydım ve kafes arkasından elçilik heyetini seyrediyordum, demek o zamandan sizi hatırlıyorum.

Avrupalı bir yazar şunları anlatır: "Paris'te geniş bilgisi ve zekasıyla kendisine düşen vazifeyi yaptı. Orada hislerini gizlemeyi bilen bu genç adamın her şeyle ilgilendiği ve bunlar hakkında esaslı bilgiler aldığı kimsenin gözünden kaçmamıştı. Aradan 30 sene geçmesine rağmen 2. Abdülhamid Han Paris'te gezdiği caddeleri ve kendisine takdim edilen subayların isimlerini hatırlıyordu. Sultan 2. Abdülhamid Han o zaman 17 yaşlarındaydı.

İşte Sultan 2. Abdülhamid Han böylesi bir zekayla, Şehzadeliği devrinden başlayan Avrupa basınını bile kapsayan kapsamlı araştırmasıyla, o dillere destan siyasi dehasını kazanmış ve hasta adam diye tabir edilen Devlet-i Aliyye'nin ömrünü 33 yıl uzatmıştır...

Sultan 2. Abdülhamid Han'ın Mükemmel Hafızası başlıklı yazı Mehmet Fatih Mert tarafından 09 Aralık 2014 Salı, 15:11 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 5 yorum yapıldı.

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre