Wordpress arama istatistikleriniz Search Meter ile kaydedilsin

Wordpress arama butonu neredeyse tüm wp sistemlerde var. Peki bu buton ne kadar kullanılıyor biliyor musunuz? Bu yazıda anlatacağım eklenti sayesinde sitenizdeki aramaların kayıtlarını ayrıntılı olarak tutabilir, sonrasında analiz etmek üzere saklayabilirsiniz. "Ne işime yarayacak?" diye soracak olursanız...

  • Aranan terimle ilgili sitenizde yeteri kadar bilgi yoksa, bu eksikliği gidererek ziyaretçinin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.
  • Aranan terimle ilgili yanlışlıklar varsa düzeltebilir, ziyaretçinin talepleri doğrultusunda içerik geliştirmesi yapabilirsiniz.
  • İlgili arama terimleri ziyaretçilerinizin dikkatini ne kadar çekiyor öğrenebilirsiniz.
  • Sitenizdeki Wordpress aramalarını dikkate alarak içerik düzenlemesi yapabilirsiniz.

Bu eklenti ile ilgili yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için tekrar açıklamakta yarar var; eklenti, arama motorlarından gelen ziyaretçilerin değil, sitenizdeki arama butonunu kullanan ziyaretçilerin analizini ve kaydını gerçekleştirir. Adı Search Meter olan bu eklentinin önce indirme adresini vereyim.

Search Meter Yükleme Adresi: http://wordpress.org/extend/plugins/search-meter/

Wordpress Arama Kaydı Tutan Search Meter Özellikleri

wordpress aramaSearch Meter, son aramaların yanı sıra haftalık veya aylık kayıtları ile size pek çok imkan sunar. Bu verileri inceleyerek hangi ziyaretçinin ne aradığını görebilirsiniz. Search Meter admin arayüzü sayesinde ziyaretçilerinizin sonuç alamadığı aramaları da görebilirsiniz. Bunun şöyle bir yararı var... 404 hatası veya sitenizde olmayan bir içerikle ilgili arama yapan kullanıcı, farklı bir siteye yönlenecektir. Bu da ziyaretçi kaybı anlamına gelecek ve sitenize gelenler nezdinde, içeriğinizin değerinin düşmesine neden olacaktır.

Wordpress arama kayıtlarını tutan Search Meter sayesinde ziyaretçilerinizin sitede bulamadıklarını görebilirsiniz. Arama terimleri ile ilgili yazılar ekleyerek, benzer olayların yeniden yaşanmasının da önüne geçmiş olursunuz.

Wordpress Aramaları ve Search Meter Bileşenleri

Bu eklentiyi benzerlerinden ayıran en büyük özelliği bileşen desteği olması. Popüler aramalarla ilgili bir bileşeni bulunan Search Meter sayesinde ziyaretçilerinize, site içinde en çok aranan kelimeleri gösterebilirsiniz. Bu sayede tek tıkla ziyaretçileriniz, en çok aranan terimlerle ilgili bilgilere ulaşabilir...

Aynı zamanda Recent Searchs adlı bir bileşeni daha var eklentinin. Bu bileşen sayesinde de sitenizde yapılan son aramaların sidebar'a eklenmesini sağlayabilirsiniz. Arama sonuçları, arama sonuçlarının olduğu sayfalara linklenmiş şekilde yer alır.

Kısacası yüksek hitli ve site içi aramaların fazla olduğu sitelerde Wordpress arama kaydını tutan Search Meter adlı ayrıntılı istatistik eklentisi çok işlevsel olacaktır.