Yurtdışında lise matematik öğretmenliği yapmakta olan yazar bir yandan da matematik üzerine yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Pek çok websitesinde on yıl boyunca editörlük ve içerik hizmeti sa [...]
Vücuttaki Statik Elektriği Atma, Boşaltma

Vücuttaki statik elektriği atma, bu aralar benim en büyük sıkıntım oldu. Nedendir bilmiyorum ama, İstanbul'da ailemin yanındayken hiç olmamasına karşın, Bolu'da üniversitedeyken sık sık statik enerjiyle doluyorum. Kapı koluna dokunmaya korkar oldum :) Samimi söylüyorum, şaka değil... Çıkan ses bile ürkütüyor beni ve bazen iliklerime kadar hissediyorum elektriği... Artık iyice abarttım işi, kanepeyle bile aramda yük alışverişi oluyor. Az önce elimi kanepeye dokundurduğumda o statik elektriklenmenin etkisiyle "çıt çıt çıt" sesleri duydum kanepeyle elim arasından çıkan :) Cidden sinir bozucu bir durum! Yani bu aralar vücuttaki statik elektriği atma konusunda sıkıntı çekiyorum :)

Evdeyken babamla vücuttaki statik elektriği atma ile ilgili konuşmuştum geçenlerde... "Vücuttaki statik elektriği atmak için toprağa dokunman lazım" demişti. Ben de işte bi' bakayım dedim artık canıma tak etti çünkü. Meğer vücuttaki statik elektriği atmak, toprağa dokunmasak da mümkünmüş :) İnanmayacaksınız belki ama bunu da abdest sayesinde yapabilirmişiz. Aslında bu benim bi' işime yaramıyor. Çünkü odamın kapısı kapalı ve abdest almak için o zıkkım olasıca kapı koluna dokunmam gerekiyor :) Artık kapı kolunu tutmuyorum; önce elimle sert bi' tokat atıyorum kapı koluna. Temas süresi minimum oluyor ve fiziksel acı da hissediyorum. Bu sayede elektriğin etkisi de minimuma iniyor. Malum; statik enerjiyi atmaktan daha fazla can yakınca benim kapı kolunu tokatlamam, ister istemez akıl da o acıya odaklanıyor :)

Yani abdest alarak vücuttaki statik elektriği atma söz konusu diye yazıyorum bu yazıyı. Benim işime yarayacağı için değil; ilgi çekici olduğu için. Vücutta biriken statik enerji başta sinir sistemi olmak üzere insanı pek çok yönden olumsuz etkiliyor. Hatta bu yüzden erken cilt kırışıklıkları dahi meydana geliyor. Mesela benim yüz hatlarım bayağı belirgindir. Bazen yüzümde, iki kaşımın arasındaki bölgenin yorulduğunu hissederim hatta. Şu an da onlardan biri mesela...

Bu konuyla ilgili yaptığım araştırmalara göre akupunktur da vücuttaki statik elektriği atma konusunda kullanılıyormuş. Açıkçası hayatımda duyduğum en gereksiz bilgilerden biri... Şimdi ben odamdaki kapı koluna bile dokunamıyorum saçlarım dikilecek diye, kalkıp da akupunktura mı gideyim... Böyle salak sepet, koysan gereksiz bilgiler ansiklopedisinde dahi kendine yer bulamayacak bilgileri alıp internette paylaşıp da benim sinirimi bozuyorlar yahu :)

Neyse... Bir başka kaynakta da abdestin vücuttaki statik elektriği atmak için bayağı etkili olduğunu okudum. Zaten Peygamber Efendimiz'in sünnetlerinin hepsinin zaman geçtikçe bilimsel açıdan pekçok yararı olduğu ortaya çıkmakta... Suyu oturarak içmek, yemeği çok sıcakken yememek, uyurken sağ yanının üstüne yatarak uyumak gibi pek çok davranış şekli zamanla araştırılmış ve insan vücuduna yarar sağlayacak tavsiyeler olduğu tespit edilmiştir.

Abdest ile Vücuttaki Statik Elektriği Atma

Toprağa dokunmak veya suyla yıkanmak, vücuttaki statik elektriklenme sonucu oluşan elektronları dışarı atmanın uygulanabilirlik açısından kolay olan tek yoludur diyebilirim herhalde. Abdest alma da düşünüldüğünde, vücuttaki statik elektriği atma konusunda ne kadar etkili olduğu anlaşılacaktır herhalde. Günde 5 defa alınması tavsiye edilen abdest, çok farklı bir etkinlik de olabilirdi. Fakat vücudun suyla olabildiğince sık temas etmesi, fiziksel açıdan bakıldığında dahi pek çok fayda sağlıyor. Vücudun daha din ve genç görünmesi, yüzde kırışıklıkların erken yaşta ortaya çıkmaması gibi pek çok olumlu etkisi bulunan abdest, kısacası tam bi' statik enerji atma aracı :)

Sünnet ve farzların, öyle sanıyorum ki araştırıldığı takdirde pek çok faydası bulunacaktır. Zaten bu konuda birçok tespit var halihazırda... Kaldı ki bu yazı da o tespitlerden biri... Mesela durgun suyla ya da güneşte ısınmış suyla abdest olmaz. Bilimsel açıdan bakıldığında da güneşte ısınmış veya durgun haldeki suların da vücuttaki statik elektriği atma özelliğini kaybettikleri görülmekte... Ayrıca "su yoksa teyemmüm al" sözünü de bilirsiniz... İşte teyemmüm de toprakla teması gerektirdiğinden yine vücuda fiziksel anlamda pek çok faydası olan bir ibadettir ve bunların başında ise vücuttaki statik elektriği atma yer almaktadır.

Ayrıca başın mesh edilmesi de saçlardaki statik elektriği atmayı yani kafadaki elektronların atılmasını sağlayacaktır.

Yani abdest; vücuttaki statik elektriği atmaya yardımcı, sinir sistemine katkı sağlayan, cilt güzelliğini tesis eden, eklem ağrılarına da çözüm niteliğinde olan bir ilaç olarak düşünülebilir. Neyse... Ben bu bilgileri gördüğümde şaşırdım ve siteyi takip edenler de faydalansın istedim. Benim pek bi' işime yaramıyor açıkçası şaşırmak ve hayret etmek haricinde çünkü abdest almak için yine kapı koluna dokunup o elektriği iliklerimde hissetmek zorundayım. Ama okuyanların işine yarar inşallah :)

Vücuttaki Statik Elektriği Atma, Boşaltma başlıklı yazı Abdullah Pehlivan tarafından 04 Mart 2013 Pazartesi, 01:42 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 8 yorum yapıldı.
 • özlem kayğusuz yazdı:
  aynı şey banada oluyor beynimdeki eeg çektirdim alpha frekansım yükselip alçalıyor çok fazla yükseldiğinde istemsiz bayılıyorum yada elektik daha çok çarpıyor.
 • Kazazede yazdı:
  Oldukça faydali bir yazı olmuş:)
 • Hayal yazdı:
  Öncelikle merhaba,yazınız güzeldi çok güldüm :)çünkü sizin yaşadığnızın daha beterini yaşıyorum,siz kapı koluna dokunamıyorsunuz bense elektrik prizleri dahil bebeğimin saçlarına bile dokunamaz oldum.hatta geçenlerde eşimi arayarak apartman yöneticisine söyle elektrikçi göndersinler dedim de şimdi tüm elektrik yerlerimi bozuk ola bilir bi evde hadi diyelim onlar bozuk çocuğumun saçlarına ne oldu
 • ahocan yazdı:
  ozaman elektirikci sana baksın :D
 • Hilal uzun yazdı:
  Paratoner olduk desenize,yıldırımı da çekeriz yakında,ayyyy dememiş olayim
 • KOCA YUSUF yazdı:
  benim sadece iş yerine gidince çarpmalar başlıyor. işten çıktıktan sonra hiçbir şey olmuyor. izne ayrıldım bir hafta tek bir çarpma olmadı. ama işe geldim öğlene kadar 2-3 kez çarpma oldu. buna ne dersiniz?
 • Muratt yazdı:
  Tüylü kazak yada polyester kazak giyince anlattiginiz gibi olur. Birde vücut kiliniz çok fazla ise daha çok statik elektrik oluşur. Abdest derken aslında suya dokunarak akımı vücudunuzdan atiyorsunuz.

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre