Ara Vermek

ARA VERMEK

İlk görünüşte kararlılıkla yaptığınız işte sonuca ulaşamıyorsanız, ara vermeniz gerekiyordur. Dışarı çıkıp, derin bir nefes aldıktan sonra kendinize bir kahfe ısmarlayabilirsiniz. Ardından küçük bir yürüyüşte yapabilirsiniz. Bu size o konuda başka bir gözlükten bakmaya yardımcı olacaktır. Ara verdiğiniz süre zarfında, konuyu etraflıca düşünebilirsiniz. Böylece daha sağlıklı bir sonuca ulaşırsınız. Her daim baltanızı bileyecek bir zaman aralığı hakkı tanıyınız kendinize.

Bunu da en güzel iki ormancı hikayesi anlatır:

Bir ormanda iki ormancı ağaç kesiyormuş.

Birinci ormancı sabah erkenden kalkıyor, ağaç kesmeye başlıyormuş, bir ağacı kesip hemen diğerine geçiyormuş. Gün boyunca, dinlenmek için ve öğle yemeği için kendine vakit ayırmıyormuş. Akşamları da ormancı arkadaşından birkaç saat sonra ağaç kesmeyi bırakıp evine daha geç gidiyormuş.

ikinci ormancı ise arada bir dinleniyor ve hava kararmaya başladığında evine dönüyormuş. Bir hafta boyunca kim daha fazla ağaç kesecek bakalım demişler, bu yoğunlukta çalıştıktan sonra ne kadar ağaç kestiklerini saymaya başlamışlar.

Sonuç: 

İkinci ormancı çok daha fazla ağaç kesmiş. En çok ağacı kendinin kestiğini sanan birinci ormancı çok şaşırmış:

– Bu nasıl olabilir? Ben daha çok çalıştım. Senden daha erken ağaç kesmeye başladım, senden daha geç evime döndüm. Ama sen daha fazla ağaç kestin. Bunu nasıl başardın, sırrın nedir?

İkinci ormancı tebessümle yanıt vermiş:

– Bir sırrım yok. Sen durup dinlenmeden çalışırken ben birkaç ağaç kestikten sonra hem dinleniyordum hem de baltamı biliyordum. Keskin baltamla, daha az çabayla, daha çok ağaç kestim.

Sağlıklı bir sonuca ulaşmak; baltayı bilemek demektir. Hayatın her ünitesinde sağlıklı bir sonuç için ara vermeyi, tatil yapmayı ve kendini ödüllendirmen gereklidir. Sürekli çalışarak başarılı olacağım düşüncesi çok sağlıklı bir düşünce değildir. Başarıya ulaşmak için tek yol çok çalışmak değil; yüksek bilgi ve beceriye sahibi olup verimli çalışmaktır.

Yunanistan’ın önemli tarihi merkezlerinden Delphi’de bulunan Apollon Tapınağı’nda ünlü düşünür Sokrates’e atfedilen şu söz yer alır: “Kendini Tanı”. Kendini tanımak, bulunduğumuz noktayla olmak istediğimiz nokta arasındaki yoldur. Kendini tanımak, kendimizi nasıl gördüğümüz ile başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında fark olmaması anlamına da gelir. Bireysel ve iş yaşamımızda başarılı, mutlu ve doyumlu olmak istiyorsak, baltamızı bilemeli ve kendimize zaman ayırmalıyız.

Yavaşlamayı bilmeliyiz. Hızımıza ve kuvvetimize tabi ki güvenebiliriz. Ama duracağımız yeri iyi bilmeliyiz. Hızımızı veya kuvvetimizi mantık çerçevesinde kullanmalıyız. Hızlıyım, kuvvetliyim deyip hiç ara vermeden çalışmak veya ara vermeyi gereğinden fazla uzatmakta mantıklı değil. Her şey adabına uygun olmalıdır.