Dine Hizmet

Bismillahirrahmanirrahim 

     Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla sözlerime başlamak isterim. Cenabı Allah'a sonsuz hamd ve senalar olsun. Habib-i Zişan Hz Muhammed sallallahu aleyhi ve selleme salatu selam olsun. Rabbim bizi dini mübini İslam'a hizmetkar eylesin. Bizleri sabit kadem eylesin.

     İman ve Kur'an hizmetinin güzel ve bereketli olması gönülde muhabbetle sevgi ve saygı ile olmalıdır. Gayemiz Bediüzzaman'ın ifadesiyle ''Milletimin imanını selamette görürsem cehennemin alevleri içinde yanmaya razıyım vücudum yandıkça gönlüm gül gülistan olur'' öyle düsturuyla hareket etmeliyiz amacımız Allah ve Resul'ünün gönüllerde şehbal açtırmak bunu yaparken rıza-i ilahi yörüngesinde hareket etmeliyiz. Benliğimizi enemizi ayaklar altına almalıyız .Başkalarının bizi övmesi bizi iman Kur'an hizmetinde olduğumuzu anlatması meşhur olmak üstün almak gibi düsturlardaysa bu rıza-i ilahi değil rıza-i İnsanidir. Rabbim enemize yenik düşen kullarından eylemesin. 

    İman ve Kur'an hizmeti yapan erler her daim kendini yenilemelidir. Bu yenileme nasıl olur? Bu sorunun cevabı öncelikle bu hizmetin ana kaynağı Kur'an-ı Kerim tecvid kaideleri ile öğrenmekdir .Ezberler yapmak en az Duha Suresinden Felak Nasa kadar Yasin Mülk ve aşırlar ezberlenmelidir günlük 1 cüz okunmalıdır. Meal tefsir ve ilmihal okunmalıdır. Mümkün mertebe de cemaatle namaz kılmalı tesbihat yapılmalı evradu ezkarlarda bulunmalıdır. Bediüzzaman'ın ifadesiyle ''Nefsini ıslah edemeyen başkasını ıslah edemez önce kendimizi ıslah edeceğiz sonra başkasının nefsini ıslah için çalışacağız.''

     İman ve Kuran hizmeti çerçevesinde hizmet erleri bu yenilenme düsturlarına uymaz ise kendisini yenileyemez yenilemeyince yerinde sayar insanlara tesir edemez şeytanın desiseleri hücum eder ıslah edicilikten çıkar ıslaha muhtaç olur. Şan, şöhret, makam, enaniyet ruhu kabarır şeytan onu esir alır ve bırakmaz rıza- i şeytanı uğrunda koşar durur. Bediüzzaman ifadesiyle ''Her günahta küfre giden bir yol vardır ''Günaha girer bir bakmışsın küfür gayyasına yuvarlanmış gitmiştir. Allah bizleri ve ümmeti Muhammedi muhafaza eylesin. İman hizmetinde bulunan erler sabretmeli yılgınlık göstermemeli her daim kendini yenilemeli attığı her adımda rıza-i ilahi yörüngede hareket etmelidir. Başta bunu yazarken dahi kendi nefsine ağır geldiğini hissediyorum ama yılgınlık gösterince şeytan esir alıyor sapkınlığa uğratıyor. Allah hepimizin bir saniye dahi nefsimizle baş başa bırakmasın.

 Sözlerimi nefsime ağır gelen bir büyüğümüzün mesajı ile bitirmek istiyorum. İman ve Kur'an hizmetinde İlla ki birinin vazife vermesi gerekmez kolu kanadı kırılmış bir İslam camiası var küfür ara vermeden saldırıyor neresinden tutulursa odur vazife diyip yola devam etmelıyiz .

                            vesselam DUA BEKLERİZ