İlgi çekmesi için [...]
Sicim Kuramı 1

Süpersicim kuramı, mikro seviyedeki manzaranın küçük tellerden oluştuğunu, bu tellerin titreşim örüntülerinin kozmosun evrenini yönettiğini öne sürer.

Sicim kuramı evrenin ultramikroskobik özelliklerine ilişkin kuramsal tanıma yeni ve köklü bir değişiklik getirir. Fizikçiler zaman içinde bu değişikliğin Einstein’ın genel görelilik kuramını, kuantum mekaniğinin yasalarına tam da gerektiği biçimde uyumlu kılacak şekilde değiştirdiğini fark etmiştir. Sicim kuramına göre, evrenin temel bileşenleri nokta parçacıklar değildir. Aksine küçücük, tek boyutlu iplikçiklerdir ve çok ince lastik bantlar gibi ileri geri titreşip dururlar. Kuram, sicimlerin atomları oluşturan parçacıkları oluşturan ultramikroskobik parçacıklar olduğunu ileri sürer. Sicimler o kadar küçüktür ki en güçlü cihazlarla bile incelendiklerinde nokta benzeri görünürler.

Fakat her şeyin temel bileşeni olarak nokta parçacıkların yerine iplikçiklerin geçirilmesinin önemli sonuçları olmuştur. Birincisi, sicim kuram genel görelilik ile kuantum mekaniği arasındaki çatışmayı çözmektedir. İkincisi, bütün maddenin ve bütün kuvvetlerin sicimlerden oluştuğunu söyleyen sicim kuramı birleşik bir kuram ortaya koyar. Son olarak da sicim kuramı uzay-zaman anlayışımızda kökten değiştirir. Sonraki yazılarımda anlattıklarımı daha derinlemesine işleyeceğim. Umarım ilginizi çeker.

Sicim Kuramı 1 başlıklı yazı İlginç tarafından 28 Temmuz 2014 Pazartesi, 00:37 tarihinde sitemize eklenmiştir. Sitemizde yayınlanan eserlerin hukuki sorumluluğu, kullanılan materyaller ve yazının içeriği yazarlarına aittir. İzin alınmadan kaynak gösterilse bile sayfamızdaki eserler başka yerde yayınlanamaz. Eserlerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.
Bu yazıya 3 yorum yapıldı.
  • Bahsettiğiniz kuram hakkında bilgim var, araştırdım daha önceden. Lakin normal bir insanın bu yazıdan bir şey anlayacağını zannetmiyorum. Güzel bir konuya değinmişsiniz ama ağır bir dil ile.
    • İlginç yazdı:
      Aslında zaman zaman ilintili olduğu konularla bahsetmek istiyorum.Amacım daha çok merak uyandırmak.Şu anda İstanbul'da olmadığım için yazamıyorum.Ancak dönüşte devam etmeyi düşünüyorum.
  • Ahmet Korkut yazdı:
    Fizik insanın hayata bakış açısını genişleten bir ilim dmalıdır diğer tüm pozitif ilimler gibi siz de buna vesile olmuşsunuz. Güzel...Allah daim etsin

Hey Sen! Hadi yorum yap...

Cevap yazdığın kullanıcı: Fatih Emre