Evlilikte Duygu Mu Yoksa Mantık Mı ?

Aşk insanın ihtiyacı olan bir duygudur. Çünkü bizler duygusalız. Duygularımızla hareket ederiz. Aşk öyle bir şeydir ki; insanın dilini çözülmesine sebep olur. O kadar çok şiirin derin ve anlamlı olmasının sebebi de budur. Aşk, o değeri verdiğimiz kişinin gözlerine baktırır. Yüreğimizi açtırır. Bir dönemin en iyi şairlerinden olan Atilla İlhan, bakmasaydı iki çift göze yazabilirdi miydi bu satırları ?

Ben sana mecburum bilemezsin

Adını mıh gibi aklımda tutuyorum

Büyüdükçe büyüyor gözlerin

Ben sana mecburum bilemezsin

İçimi seninle ısıtıyorum.

Aşk aynı zamanda kıpırdatır, heyecandır, avucunun içinin terlemesidir. Bazen şaşkın olmaktır aşk aşık olduğunu gördüğünde… yaptığın her şeyde onu düşünmektir aşk. Rüzgarlı bir mevsimde sahilde güneşlenmektir aşk. Aşık olduğunu söyleyebilmektir sesli ya sessiz içinde etrafta… aşk nedir mi o kadar tarifi uzun ki o kadar yoğun ki aşk söze kelimeye cümlelere sığdırılmaz yaşanır ve yaşatılır…

Mantık ise “Bilginin yapısını inceleyen, akıl yürütmeyle doğru veya yanlışın ayrımını yapan disiplin” olarak tanımlanır. Bu tanıma göre doğru kararlar alabilmek ve iyi sonuçlara ulaşabilmek, mantıklı düşünmekle olabilir. İlk bakışta mantık her şeyi çözer gibi görünse de durum biraz daha karmaşıktır. Yani hayatın akışını sadece mantığa bırakmak bir rallide aracın pilotunu yardımcı pilotsuz bırakmak gibi bir durumdur. Çünkü sadece mantıkla alınan kararların sonradan çok da iyi sonuçlar vermediği görülmüştür.

İş seçimi yaptığınızı düşünün! Sadece maddi faktörleri göz önünde bulundurup bir işe girmek ilk bakışta mantıklı gibi görünür. Aslında bu durum biraz da o kişinin işinden ne beklediğine bağlıdır. İlk başta girdiğiniz işin sadece maddi getirisi sizi tatmin edebilir. Fakat bir müddet sonra duygusal bir boşluk oluşmaya başlar içinizde. Bildiğiniz gibi bir işte duygusal tatmin son derece önemlidir. Çünkü işyeriniz ömrünüzün neredeyse dörtte birinin geçtiği ve aynı zamanda paylaşımların yaşandığı bir yerdir. Bu süre göz önüne alındığında duygusal faktörlerin rolü hiç de azımsanmayacak kadar fazladır. Kaldı ki, kuru bir mantıkla bu tür kararları alan kişilerin ne denli pişmanlık yaşadıkları aşikârdır. Aynı şeyi eş seçimi için de düşünebilirsiniz. Hani bir zamanlar popüler olan şu mantık evliliği konusu vardır ya. Adına sözleşmeli evlilik demek belki de daha doğru. İki insan düşünün ki kuru bir mantıkla bir araya gelmişler ama arada ne duygu var ne de uyum. İşin ilginci, her şey mantığa uygun gelişiyor. Anlaşmazlıklar başlıyor, mantıklı; kavga ediliyor, mantıklı; şiddetli geçimsizlik var, mantıklı; boşanma davası başlıyor, mantıklı ve boşanma. Evet, o da mantıklı. Yani mantık evliliği başlarken ne kadar mantıklı başlıyorsa, biterken de o kadar mantıklı bitiyor. Bu kadar mantıklı bir işin nasıl oluyor da sonucu hüsranla bitiyor, o da işin ilginç tarafı.

‘’İle’’ ve ‘’ve’’ bağlacının arasındaki farkı biliyor musunuz ?

Romeo ve Juluiet ‘’ve’’ ile bağlıdır, Leyla ile Mecnun ‘’ile’’ ile bağlıdır, sizce hangisi daha bağlıdır?

Aşıklar arasındaki Batı’ya özgü ‘’ve’’ bağlacı bireyselliği, Doğu’ya özgü ‘’ile’’ bağlacı bireylerin birbiri içinde erimesini anlatır.

Peki son günlerde vefat eden ünlü sanatçılarımızdan Gönül Ülkü Özcan’ı 2009 yılına kadar normal hayatta görebildiniz mi ? Görmemişsinizdir. Yakın çevresi bile görmemiştir. Çünkü Gönül Hanımı gören mutlaka o nu değil onları görür. 2009 yılında vefat eden Gazanfer Özcan’ı mutlaka görürsünüz. Evliydiler. Lakin her evlilik gibi değildi. Elleri ayrılmazdı. Sahilde, yolda el ele yürüyen yaşlı çiftlere bakın. Onların yıllardır bağlığının sebebi mantık evliliği olduğu için midir? Birbirine bakan iki kalbi görünce eminim karar verirsiniz.

-BOŞANMALARIN YÜZDE 39,7'Sİ İLK 5 YILDA GÖRÜLÜYOR-

Yılın ikinci çeyreğinde meydana gelen boşanmaların yüzde 39,7'si evliliğin ilk 5 yılı içinde, yüzde 24,3'ü ise 12 yıl ve daha fazla süre evli olan çiftlerde görüldüğünü söylüyor. Bu çağın ayrılmalarının sebebi ise insanların birbirine tahammülsüzlükten olduğu söyleniyor.

Ve düşünün ki aşkınızdan bir bebeğiniz var ve siz onu her gördüğünüzde annesine yeniden aşık oluyorsunuz… Anlaşın bazı düşünceler gayet açık.