Kısa bir süre sonra üye girişleri e-posta adresi ile yapılacaktır. Hesabınızdaki e-posta adresi güncel olmalı.
ÖNEMLİ DUYURU: 09.02.2015 tarihi itibarıyla geçeceğimiz yeni sistemimize giriş yapabilmeniz için geçerli bir eposta adresine sahip olmanız gerekmektedir. Lütfen sisteme kayıtlı eposta adreslerinizi kontrol ediniz.
İpucu » Tabu XL Nedir? Tabu XL Nasıl Oynanır?

İlk olarak “Tabu XL nedir?” ile başlayayım… Tabu adlı kutu oyunu adını bilmeyen yoktur herhalde… Aslında biraz da Cranium gibi olsa da Tabu XL için Tabu oyununun bir üst versiyonu diyebiliriz aslında :) Nasıl üst versiyonu? Şöyle… Tabu adlı kutu oyunu ile kıyaslandığında boyutu ve oyun içeriği ile ilgili seçenekler biraz daha fazladır. Doğal olarak da oyunun bitmesi çok daha uzun sürer. Oyunu oynarken amaç seçilen kelimeyi en kısa sürede karşıdakine anlatıp bitiş çizgisine ilk ulaşmaktır. Bunun için 4 farklı yol var (Klasik Tabu, Kukla Tabu, Çizgi Tabu, 15 Kelime Tabu).  İlk başlangıç klasik tabu şeklindedir. Yani elinize aldığınız kartta yazan kelimeleri kullanmadan anlatma. Bu şekilde başlayıp ilerlediğiniz karelerdeki komutlarda yazan yöntemlere göre anlatacaksınız…

Tabu XL nasıl oynanır?” sorusunun cevabına gelecek olursak… Takımlardan birer oyuncu seçilik ilk anlatıcı olması için. Tabu XL oyununda anlatma sırası gelen oyuncu rakip takımın yanına geçer ve anlatmaya başlar. Bir oyuncu düdüğü eline alır, eğer anlatım esnasında hata olursa ya da süre biterse çalmak için :) Anlatım şekillerine göre izlenmesi gereken Tabu XL kuralları farklı şekillerdedir.

Klasik Tabu : 1 dakika içinde tabu kelimeler kullanılmadan, karttaki kelime anlatılmaya çalışılır.

Kukla Tabu : 1 dakika içerisinde kukla kullanılarak kelime anlatılmaya çalışılır ve konuşulmaz.

Çizgi Tabu : Konuşmamak şartı ile 2 dakikalık süre içerisinde çizgi kabiliyetinizi kullanarak kelime anlatılmaya çalışılır.

15 Kelime Tabu : 2 dakika içerisinde en fazla 15 kelime kullanarak kelime anlatılmaya çalışılır.

Süre ya da 15 kelime hakkı bittiğinde kelimeyi tahmin etmeye çalışan takım üyeleri susar. Bilinen her kelime için bir puan alınır ve alınan puan sayısı kadar ilerletilir piyon. Eğer klasik tabu oynuyorsanız, klasik tabu kuralları burada biraz değişkenlik gösterir. (Klasik tabuda, kullanılan her tabu kelime için karşı takım da piyonunu birer kare ilerletir). Kullanılan, anlatılmak istenen kartlar bi’ tarafta toplanır. Diğerleri diğer yanda durur :) Bu arada bir öneri; anlatılacak kelimeleri grup grup belirleyin. Yani önce A grubunu anlatın, sonra B… Bu şekilde yaparsanız karışıklık da önlenmiş olur.

İyi Oyunlar…

Bu kategoride bulunan Facebook Programsız Video İndirin başlıklı bir önceki makalemizde facebook mobil, Facebook Programsız Video İndirin ve facebook video hakkında bilgiler verilmektedir.

Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
Yazar Hakkında :
Öğretmenliğe namzet İngilizce Matematik bölümünden mezun yazar, 2009 yılından beri Yazarçizer.Net'te yazıyor. Aynı zamanda birçok web sitesi için yazarlık (editörlük) yapıyor.

Tabu XL Nedir? Tabu XL Nasıl Oynanır?” yazısına 9 yorum yapıldı

 1. ilke isimli yazarın avatarı
  ilke

  İlham kaynağınızı merak ettim admin bey ? :)

 2. admin isimli yazarın avatarı
  admin

  Değerli bir yazarımız Cranium Nedir, Cranium Nasıl oynanır gibi bilgileri içeren bir yazı yazınca, ben de yazı yalnız kalmasın; Tabu XL Nedir, Tabu XL Nasıl oynanır gibi bilgiler içeren bir tane yazayım dedim (:

 3. cantürkay isimli yazarın avatarı
  cantürkay

  Tabu kuralları diye arıyorum internette saçma sapan yazılar çıkıyordu. Bu yazı güzel olmuş teşekkürler. Tabu xl ile tabu kuralları arasında sadece yazıdaki fark mı var peki? ne farklılıklar var başka bilen var mı arkadaşlar?

 4. atakan tokcan isimli yazarın avatarı
  atakan tokcan

  tabu arkadasımda var.orda oynadığımda oyunun bitmesini istemedim yarın dayımla almaya gideceğiz. bunu yazanlara tesekkürler

 5. atakan tokcan isimli yazarın avatarı
  atakan tokcan

  internete giriyorum tabu xl nasıl oynanır die saçma sapan yazılar cıkıor bu yazı güzel olmuş gelelim konuya tabu xlyi arkadasımda oynadım ve oyunun bitmesini hic istemadim yarın almaya gidiyorum

 6. tokcan isimli yazarın avatarı
  tokcan

  berbAAASTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTT

 7. enise sultan isimli yazarın avatarı
  enise sultan

  selam ben bir şey sormak istiyorum. tabu oynarken alttaki tabu kelimelerini anlattığın kişiler söylerse o kelimeyi anlatan kişi artık kullana biliyor mu? yardımı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

 8. zeliş isimli yazarın avatarı
  zeliş

  süper bi oyun

 9. ayşegül isimli yazarın avatarı
  ayşegül

  ben almayı düşünüştüm ama sonra vazgeçtim.sessiz sinemadan fazla bir farkı yok.başka bir oyun alınsa daha iyi olur ama yine de siz bilirsiniz :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazarcizer.Net bünyesindeki tüm makaleler
Creative Commons lisansı ile koruma altına alınmıştır.
Bu yüzden kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Eklenen makaleler yayından kaldırılamaz.
Yazılar Yazarcizer.Net'in değil, yazarların sorumluluğu altındadır. Sorgu Sayısı: 84 | Yüklenme Süresi: 0,300