Kısa bir süre sonra üye girişleri e-posta adresi ile yapılacaktır. Hesabınızdaki e-posta adresi güncel olmalı.
ÖNEMLİ DUYURU: 09.02.2015 tarihi itibarıyla geçeceğimiz yeni sistemimize giriş yapabilmeniz için geçerli bir eposta adresine sahip olmanız gerekmektedir. Lütfen sisteme kayıtlı eposta adreslerinizi kontrol ediniz.
Kültür-Sanat » Harf inkılabının amacı

Harf inkılabının amacı kimine göre muasır medeniyetler seviyesine bir nebze olsun yaklaşmaktı. Peki gerçekten de harf inkılabının amacı bu muydu? Belki niyet başkaydı ama sonuç çok farklı oldu… O zamanlardan beri var içimizde bi’ Avrupa’ya yaranma merakı. Herkesin kaçtığı AB’ye bile koşar adım gidiyoruz şimdilerde. Neyse… Harf inkılabının amacı ve sonucuna gelelim. Amacıyla ilgili başta yorum yazmayıp, yazar İsmet İnönü’nün Hatıralar adlı kitabının 2. cilt, 223. sayfasını aktarmakla yetiniyorum. Metin aşağıda…

“Harf devriminin tek amacı ve hatta en önemli amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlama değildir. Okur-yazar oranının düşük oluşunun yegâne sebebi alfabenin öğrenilmesinin zor olduğu değildi. Uzun yıllar devlet, eğitim sorununa eğilmemiş, kütlesel eğitime önem vermemişti. Devrimin temel gayelerinden biri yeni nesillere geçmişin kapılarını kapamak, Arap-İslam dünyası ile bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkisini zayıflatmaktı. Yeni nesiller, eski yazıyı öğrenemeyecekler, yeni yazı ile çıkan eserleri de biz denetleyecektik. Din eserleri eski yazıyla yazılmış olduğundan okunmayacak, dinin toplum üzerindeki etkisi azalacaktı.”

Kaynak : İnönü, Hatıralar C.2 sf. 223

Harf inkılabının amacı aslında neydi?

harf inkılabının amacıGördüğünüz gibi harf inkılabının amacı okuma yazmanın yaygınlaşmasını sağlamak değilmiş. Hatta Osmanlı Türkçesi kullanılırken, yani harf inkılabı öncesinde okur-yazar oranının düşük olmasının tek sebebi harflerin öğrenilmesinin zorluğu da olmadığını yazmış İsmet İnönü. Harf inkılabının temel amaçlarından biri Arap-İslam dünyası ile olan bağları koparmak ve dinin toplum üzerindeki etkilerini azaltmakmış. Yeni nesiller (biz) eski yazıyı bilmeyecek, yeni yazıları da İsmet İnönü gibiler denetleyecek ve dini eserler eski yazıyla yazıldığından, dinin toplum üzerindeki etkileri de azaltılmış olacakmış… “İsmet İnönü ve taifesi kimdir” sorusu gelse de akla, ele almak çok uzun sürer. Kaldı ki zaten herkes az buçuk biliyordur bu sorunun cevabını…

İsmet İnönü, harf inkılabının amacına da, sonucuna da yukarıdaki pasajda değinmiş sanırım yeteri kadar. Herkes insan, hata yapmak bize mahsus. Fakat putlaştırdığımız isimlerin ülkenin istikbali adına yaptığı ve toplum mühendisliği kokan bu davranışları ortaya çıktıkça, insan üzülmeden edemiyor… Tabi gel de bunu anlat. Anlatmaya çalışsan vatan haini bile olursun.

Bu kategoride bulunan Somuncu Baba, Emir Sultan ve Yıldırım Beyazıt başlıklı bir önceki makalemizde emir sultan, somuncu baba ve somuncu baba kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
Yazar Hakkında :
Öğretmenliğe namzet İngilizce Matematik bölümünden mezun yazar, 2009 yılından beri Yazarçizer.Net'te yazıyor. Aynı zamanda birçok web sitesi için yazarlık (editörlük) yapıyor.

Harf inkılabının amacı” yazısına 5 yorum yapıldı

 1. ohaisimkalmamis isimli yazarın avatarı
  ohaisimkalmamis

  Harf inkılabının amacı neydi? Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak mı, yoksa…? http://t.co/bz00SGJVQ0

 2. mustafa atak isimli yazarın avatarı
  mustafa atak

  özellikle harf ve şapka inkılapları olmamalıydı.Osmanlıca gibi bir dilden mahrum kaldık.

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   Geçmişimize Fransız kaldık. Okullarda okutulan düzmece tarih kitaplarına kaldık bu yüzden.

 3. Ferhat Kocabal isimli yazarın avatarı
  Ferhat Kocabal

  İnönü iyi bir asker olabilir fakat iyi bir devlet adamı değildi. Eğer bu açıklama doğru ise resmen saçmalamış. Keşke İstiklâl Savaşı’ndan sonra bir kenara çekilseydi.

 4. Şükrü Sarıdere isimli yazarın avatarı
  Şükrü Sarıdere

  dedesinin mezar taşını okuyamayan bir millet nasıl olurda muasır medeniyetler seviyesine ulaşır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazarcizer.Net bünyesindeki tüm makaleler
Creative Commons lisansı ile koruma altına alınmıştır.
Bu yüzden kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Eklenen makaleler yayından kaldırılamaz.
Yazılar Yazarcizer.Net'in değil, yazarların sorumluluğu altındadır. Sorgu Sayısı: 88 | Yüklenme Süresi: 0,286