Kısa bir süre sonra üye girişleri e-posta adresi ile yapılacaktır. Hesabınızdaki e-posta adresi güncel olmalı.
ÖNEMLİ DUYURU: 09.02.2015 tarihi itibarıyla geçeceğimiz yeni sistemimize giriş yapabilmeniz için geçerli bir eposta adresine sahip olmanız gerekmektedir. Lütfen sisteme kayıtlı eposta adreslerinizi kontrol ediniz.
İpucu » Facebook Güvenli Bağlantı Sorunu

Birkaç gündür Facebook ile ilgili sorunları yazarak, milyonlarca kullanıcıya sahip bu site ile ilgili bir nebze de olsa kullanıcıları ve takipçilerimizi bilinçlendirmeye çalışıyoruz… Facebook, son zamanlarda kullanıcılarının güvenliği ile ilgili tuhaf değişiklikler yapıyor. Bir süredir Facebook adlı sosyal ağdaki kullanıcıların bağlantı güvenliği ile ilgili bir çok tartışma var… Peki ama nedir bu güvenli bağlantı? Facebook’ta güvenli bağlantı sorununu nasıl çözebiliriz?

Güvenli Bağlantı Nedir?

İngilizce açılımı “Secure Hypertext Transfer Protocol” olan bu kısaltmanın Türkçe’deki karşılığı “Güvenli Hiper Metin Aktarım İletişim Protokolü” olarak adlandırılabilir. Standart HTTP protokolüne SSL protokolünün eklenmesi ile elde edilen bu bağlantının amacı, paylaşılan bilgilerin 3. şahısların eline geçmesini engellemektir. HTTPS, bankalar ve güvenlik şirketleri tarafından kullanılan bilgi aktarım protokolüdür desek de yeridir. Fakat artık öyle bir zamanda yaşıyoruz ki, HTTPS bağlantı protokolü neredeyse her alanda gerekiyor. Çünkü internet evimize kadar girdi, her türlü özelimiz internette ve bu bilgiler 3. şahısların eline geçtiği takdirde başta dolandırıcılık olmak üzere pek çok işlem, kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilir.

Facebook ve HTTPS

Facebook da, güvenli bağlantı protokolünü uygulayan sitelerden. Fakat bu bağlantıyı aktifleştirmek için kullanıcıların elle bu işlemi gerçekleştirmesi gerekiyor. İnsanların her türlü bilgisini pervasızca Facebook’ta paylaşması, onlarca resmini profiline eklemesi, kötü niyetli kişilerin ağzının sulanmasına neden olan en büyük etkenlerin başında geliyor. E hal böyle olunca da güvenli bağlantı şart oluyor. İşte Facebook da bu kapsamdaki sitelerden…

Facebook Güvenli Bağlantı (Https) Problemi Çözümü

Facebook adlı sosyal ağda ise https protokolünde gezinti yapabilmek için profilinizde birkaç ayar değişikliği yapmanız gerekmektedir. Bu değişiklik, aşağıdaki yönergeleri yaparak gerçekleştirilebilir :

Hesap > Gizlilik (Yönet) > Güvenli Gezinme (https)

altındaki onay kutucuğunu işaretleyin. Ya da:

Hesap > Hesap Ayarları > Hesap Güvenliği > Güvenli Gezinme (https)

yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Yaptığınız bu değişiklik sonrasında adres çubuğundaki farklılıktan da anlayabileceğiniz üzere, artık Facebook’taki gezintileriniz https protokolü üzerinden gerçekleşecek.

Bu kategoride bulunan Ubuntu Üzerine Lamp Kurulumu başlıklı bir önceki makalemizde lamp nasıl kurulur, linux apache mysql php ve linux lamp kurulumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
Yazar Hakkında :
Öğretmenliğe namzet İngilizce Matematik bölümünden mezun yazar, 2009 yılından beri Yazarçizer.Net'te yazıyor. Aynı zamanda birçok web sitesi için yazarlık (editörlük) yapıyor.

Facebook Güvenli Bağlantı Sorunu” yazısına 56 yorum yapıldı

 1. zerrin isimli yazarın avatarı
  zerrin

  bende yaptım htpps ama yeni bilgisayar adı yaz diyor yazıyorum olmuyor yardımcı olurmusunuz?

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   Ekran görüntüsü paylaşabilir misiniz? Ben de yaptım bu anlattığımı fakat böyle bir problemle karşılaşmadım. Karşılaşanı da görmemiştim daha önce…

 2. h_cihan isimli yazarın avatarı
  h_cihan

  bende yaptım ama memnun değilim. bunu tekrar eski haline getirmenin bir yolu varmı. ayarları o kadar kurcalamama rağmen normal http olarak değiştiremedim bağlantıyı.

 3. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
  Abdullah Pehlivan

  Facebook güvenli bağlantı iptali için de aşağıdaki yolu izleyebilirsiniz:
  Hesap > Hesap Ayarları > Hesap Güvenliği > Güvenli Gezinme (https)

  altındaki Mümkün olduğunda Facebook’a güvenli bağlantı (https) üzerinden bağlan yanında bulunan kutudaki onayı kaldırın.

 4. serpil isimli yazarın avatarı
  serpil

  kutu yokki yanında

 5. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
  Abdullah Pehlivan

  @serpil
  Yazı içerisine bir yöntem daha ekledim. 1. yöntemi yapamayanlar, 2. yolu deneyebilir.

 6. serpil isimli yazarın avatarı
  serpil

  nedir tekrarlarmısınız lütfeen

 7. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
  Abdullah Pehlivan

  Hesap > Gizlilik (Yönet) > Güvenli Gezinme (https)

  şeklinde bir bölüm yoksa hesabınızda;

  Hesap > Hesap Ayarları > Hesap Güvenliği > Güvenli Gezinme (https)

  yolunu izleyin ve oradaki kutucuğu işaretleyin.

 8. serpil isimli yazarın avatarı
  serpil

  Güvenli Gezinme (https)
  Güvenli gezinmeyi desteklenmeyen bir uygulamaya erişebilmek için güvenli gezinmeyi geçici olarak kapattın. Güvenli gezinmeyi tekrar açmak için lütfen çıkış yapıp Facebook’a tekrar giriş yap.

  bu seçeneğin yanında işaretleyebileceğim bi kutucuk yok

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   Bazı Facebook sayfalarına girmek ya da uygulama sayfalarını görmek için “Güvenli Gezinme”yi iptal etmeniz lazım. İptal edip devam etmeyi seçerseniz, normal şekilde gezmiş olursunuz. Tekrar güvenli bağlantı protokolünü kullanmak isterseniz hesaptan çıkıp tekrar giriş yapmanız yeterli olacaktır. Fakat dediğim gibi, bazı grupların ya da uygulamaların görüntülenmesi için güvenli bağlantıyı iptal etmeniz gerekir. Başta da sorar zaten size, “güvenli bağlantı protokolü iptal edilsin mi?” diye…

   Yani bahsettiğiniz yerde kutucuk olmaması normal. Hesaptan çıkış yapıp tekrar girerseniz güvenli bağlantı aktif olur yeniden.

 9. Onur Dündar isimli yazarın avatarı
  Onur Dündar

  Merhaba.

  Ben dediklerinizi yapıyorum fakat bir çözüm alabilmiş değilim.HTTPS’yi iptal etmek istiyorum karşıma şu hata geliyor:”Güvenli gezinmeyi desteklenmeyen bir uygulamaya erişebilmek için güvenli gezinmeyi geçici olarak kapattın. Güvenli gezinmeyi tekrar açmak için lütfen çıkış yapıp Facebook’a tekrar giriş yap.” Ben tekrar giriş yapmama rağmen çerezleri silmeme rağmen başka tarayıcılardan girmeme rağmen maalesef eski haline döndüremiyorum.Yardımcı olursanız mutlu olurum.İyi günler.

 10. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
  Abdullah Pehlivan

  @Onur Dündar

  Tamam da siz farklı bir şey yapıyorsunuz demek ki… Benim yazdığım yöntemi uyguladığınız taktirde, bir uygulamaya erişmek için kapatmış olmuyorsunuz HTTPS’yi. Tamamen kapatmış oluyorsunuz. Bahsettiğiniz uyarı normalde yalnızca bazı uygulamalara giriş yapmak için HTTPS’yi kapatmanız gerektiğini gösteren bir penceredeki onay kutusunu tıkladığınızda görüntülenir. Hesap>Hesap ayarları kısmından değişiklik yapmanıza rağmen bahsettiğiniz uyarıyı alıyorsanız bunun çözümünü internet ortamında bulacağınızı sanmıyorum çünkü belli ki ortada bir hata var. Sizin yorumunuz sonrası tekrar denedim HTTPS bağlantısını iptal etmeyi fakat bir sorunla karşılaşmadım. Umarım sorununuz en kısa sürede düzelir.

 11. serpil isimli yazarın avatarı
  serpil

  ben çözzdüm benim gibi problemi olanlar htps yi kapatamayanlara şunu öneriyorum ben böyle kurtuldum…facebook sitesine mozilla firefox dan girin. daha sonra Hesap-Hesap ayarları -hesap güvenliği kısmından güvenli gezinmenin yanındaki kutudaki işareti kaldırın kaydet dedinmi bitti :)) ben 1 ay uğraştım bu yöntemle sorun halloldu :))) iyi faceler

  tekrar önemle belirtiyorum mozilla firefox daan giriş yapın…

  1. HİKMET isimli yazarın avatarı
   HİKMET

   Serpil hanım sizin dediğiniz gibide yaptım firefoxtanda güvenli gezinmeyi iptal edemedim güvenli gezinme açık diyor yanında kutucuk felan yok başka bi çaresi yok mu bunun :(

 12. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
  Abdullah Pehlivan

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben Google Chrome ile deniyordum onunla da oluyor :) Belki de yalnızca Internet Explorer ile HTTPS kapatma işlemi hata veriyordur.

 13. serpil isimli yazarın avatarı
  serpil

  bazeen olmuyo ben böyle denedim oldu bay bilmiş :)

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   Hehe:) Özür dilerim, bilmişlik olsun diye öyle yazmamıştım… Kusura bakmayın öyle anlaşıldıysam:)

 14. serpil isimli yazarın avatarı
  serpil

  artı bende Google Chrome ile deniyodum benimki olmuyordu

 15. emre isimli yazarın avatarı
  emre

  çok teşekkür ederim oyunlara giremiyordum bunun sayesinde girmeye başladım

 16. Alper isimli yazarın avatarı
  Alper

  Ben de o özelliği aktifleştirmiştim ancak şu an hiçbir şekilde iptal edemiyorum. Dediğiniz yerlere baktım ama değişiklikleri kaydet butonuna tıklanmıyor bile. Sayfadaki resimler de görünmüyor. Sanki facebook’a 0.face’den girmiş gibi. ama https üzerinden bağlantı yapıyor. hesap ayarlarından falan denedim değişen birşey yok kesinlikle değişiklikleri kaydet butonu gelmiyor o yüzden güvenli gezinmeyi kapatamıyorum. chrome, firefox veya IE’den denedim bi fark göremedim :S lütfen yardım edin

 17. mustafa isimli yazarın avatarı
  mustafa

  çok sağolun arkadaşlar çok teşekkür ederim

 18. emre isimli yazarın avatarı
  emre

  saol aga benimde güvenli gezinme açıktı kapadım sayende faceden oyun oynayabiliyoru m saol

 19. nur isimli yazarın avatarı
  nur

  bende deniyorum fakat olmuyor. değişiklikleri kaydet seçeneği etkin olmuyor ve güvenli girişi iptal edemiyorum, çok sinir bozucu. lütfn yardımcı olun… alper arkadaşımıza katılıyorum aynı onun gibi ve ben hala bir sonuç bulamadım.

 20. furkan mert isimli yazarın avatarı
  furkan mert

  ya olm yukarda http://www.faceboook.com yazıyor ya gırırken https.facebook guvenlik sertikipasi doldu diyor onun cozumu

 21. osman isimli yazarın avatarı
  osman

  SLm KoLay geLsin sizLe bi konuda görüşmek istiyorum arkadaşlar benim duvarımda benim isteğimin dısında kendi kendine saçma sapan vidyolar paylasıyor bunun sebebbi nedir aceba yardımcı olursanız sevinirim

 22. ahmet isimli yazarın avatarı
  ahmet

  habersiz paylaşımları iptal etmek istiyorsan. sayfanın solunda uygulamalar var, onlardan kullanmadıklarını kaldır veya hesap ayarları uygulamalar da seçenekleri düzenle.

 23. göktuğ isimli yazarın avatarı
  göktuğ

  ark.Mevcut Chrome ayarların Giriş Onayları özelliğinin kullanılmasını zorlaştırıyor.
  Bunun nedenleri şunlar olabilir:
  Çerezlerini bazen siliyorsundur.
  Tarayıcın kapandığında çerezleri otomatik olarak siliyordur.
  Tarayıcın “özel tarama” veya “incognito” modunda çalışıyordur.
  Bu sorunları giderdikten sonra Giriş Onayları özelliğini etkinleştirebilmen birkaç gün sürebilir. Ayrıca değişikliklerin devreye girmesi için bu ayarları düzelttikten sonra çıkış yapıp tekrar giriş yapman gerekebilir.
  Bu ayarlarını nasıl düzeltebileceğin hakkında adım adım talimatlar için Yardım Merkezi’ni ziyaret et.

  giriş onaylarına tıkladığım zmn böyle bi yazı çıkıyor yardım edebilirmisiniz

 24. yavuz isimli yazarın avatarı
  yavuz

  Lütfen http://www.facebook.com adresine giriş yapın ve talimatları uygulayarak giriş yapın.
  facebook da bır baglantı yı begenemıyorum begen dedıgım zaman ustekı yazı gelıyor ve üzgünüz hesabın gecıcı olarak kullanılmıyor dıyor ne yapmam gerek bır de cevrım ıcı arkadaslarımlada konusamıyorum hep bu sorun cıkıyor yanı ustekı yazı aydınlatırsanız sevınırım tesekkurler

 25. aliye isimli yazarın avatarı
  aliye

  ya ben 10 gündür https yi kullanıyorum ve bi sorunlada karşılaşmadım ama bu sabah girmeye kalktığımda internet expolorer yazısıyla karşılaştım ve aynı ag üzerindeki diger pclerde de de aynı sorun var internet olmasına rağmen https hata veriyor yardımcı olursanız çok çok çok sevinirim

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   internet explorer yazısıyla karşılaştım derken ne kastediyorsunuz? yani karşınıza uyarı olarak ne çıkıyor?

 26. aliye isimli yazarın avatarı
  aliye

  internet explorer hatası yani internet olmadığında sayfada çıkan hata uyarısı ama birtek https den facebook dendiğimde karşılaşıyorum bu sorunla

 27. eyüp isimli yazarın avatarı
  eyüp

  arkadaslar ben sorunum daha farklı sanırım. google chorme den giriyorum.. daha iki gün öncesine kadar hiçbirsey yoktu. https aktif bilgisayara yanlıslıkla birşey indirdim. onu indirdikten sonra https aktif değil. face den hesap ayarlarına giriyorum aktif yazıyor hatta oraya girdiğim de aktif görünüyor üstte. ama anasayfaya falan gelince tekrar eski haline geliyor. birde faceden kendi kendine download meneger bişeler indirmek istiyor. noluyo anlamadım. yardımcı olabilirseniz çok sevineceğim gerçekten..

 28. @ümit isimli yazarın avatarı
  @ümit

  s.aleyküm. arkadaşlar ben sizin tüm yorumlarınızı okudum benmki gibi bi sorun daha göremedim bu sorun galiba tk benim facede vr. benim sorunm bağlantılara durumlara kendikendine yorum yapıyor yok zaman tünelinden kurtulmak istiyormusunuz yok ney… yorum aysu şu şekil : ”Facebook Zaman Tunelinden Kurtulun,Abonenizi Cogaltin Superr Uygulama.♥..: ….. zamantunelindencikis.herokuapp . com boşlukları sil siteye gir?211384” arkadaşlar lütfen yardım edin şimdiden teşekürler

 29. sfest isimli yazarın avatarı
  sfest

  Https den dolayı facebooka bağlamıyo

 30. nurettin isimli yazarın avatarı
  nurettin

  kullanılmayan facebook nekadar süre sonra kendilinden iptal oluyor

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   facebook hesabınızı dondurduysanız, hiçbir zaman silinmez. hesabı kaldırma seçeneği zaten mevcut. dilerseniz dondurmak yerine hesabınızı silmeyi tercih edebilir, bu süreci takip eden 15 gün içerisinde de hesabınıza girmeyi denemezseniz hesabınız tamamen silinmiş olur. 15 günü belki yanlış hatırlıyorumdur fakat hesabı silmeye alırken kaç gün beklemeniz gerektiği bilgisi yazıyor zaten. Facebook hesabım olmadığı için ben bakamıyorum fakat siz deneyip bakabilirsiniz.

 31. irem isimli yazarın avatarı
  irem

  ya çıldırıcam facebookta güvenli gezinmeyi aktifleştirsin mi diye bi uyarı çıktı ben de onayladım sonra facebook 0.faceten giriyormuşsun gibi oldu hiç bişey gözükmüyo her tarayıcıdan düzeltmeyi denedim olmuyo güvenli gezinmenin üstündeki onayı kaldırıyorum ama kaydete basılmıyo yardım edin…

 32. baturay isimli yazarın avatarı
  baturay

  şu http yi yani güvenli gezinmeyi iptal etmek için o dediklerinizi yaptım. güvenlik ayarları-güvenli gezinme seçeneklerine tıkladım. ‘Mümkün olduğunda Facebook’a güvenli bağlantı (https) üzerinden bağlan’ adlı seçeneğin yanında işaretli bir kutucuk vardı. o işareti kaldırdım ama değişiklikleri kaydet butonu tıklanılabilir hale gelmedi. çıldırıcam ne olur yardım etsin biri Allah aşkına

 33. serkan isimli yazarın avatarı
  serkan

  google chrome https hatası alıyorum ben de.. :(

 34. gökçe ercan isimli yazarın avatarı
  gökçe ercan

  facebookta fotoğraf görüntüleyemiyorum. güvenli gezinmeyi kapattım yine değişen bir şey olmadı.

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   Peki herhangi bir hata alıyor musunuz fotoğrafların olduğu bölgede?

   1. Zülal isimli yazarın avatarı
    Zülal

    Merhaba abdullah benim adı zülal karaaslan işitme engelliyim duymuyorum

    Facebook nasıl bana yardımcı olur mu

    1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
     Abdullah Pehlivan

     Merhaba,

     Yardımdan kastınıza göre değişir sanırım sorunun cevabı. Ama ben bugüne kadar zaman harcamaktan başka bir işe yaradığını görmedim. Hesabınız yoksa, bence hiç kullanmaya başlamayın, en doğrusu…

 35. bıktım fotorafszlıktan isimli yazarın avatarı
  bıktım fotorafszlıktan

  arkadaslar ben facebookta https yle balanıyom ben yapmadım kendı sı oldu resim yok napıcaz sındı ha bıde resım lerın bırı var bırı yok kamara acamıyoruz daha sonra tekrar deneyın yazıyo

 36. bedriye isimli yazarın avatarı
  bedriye

  ben napıp ne ediyorum ginede facebbkta giriş sayfasına giremiyorum bu sayfa bana diyoki https tarafından gizlilik le oynamişsınız yazıyo girilmiyo bir türlü yapamıyorum facebook giriş sayfasını getiremiyorum napıcam onu da bilmiyorum lütfen yardım edin

 37. mehmet isimli yazarın avatarı
  mehmet

  yaa aynen benimde kutucuk aktiflesmiyor kaldırcam ama bu konu hakkında bilgisi olan varsa yazsın

 38. mehmet isimli yazarın avatarı
  mehmet

  saat ayarı yapın ve güncelleyin

 39. Osman isimli yazarın avatarı
  Osman

  Kardsm çok teşekkur edrim nihayet senn saydende sorunum çözuldu ben telefonumu modem oalrak kullanıyorum ve face paketimi pcden kullanabiliyordum ancak bir kaç gundur guvenlı baglantı hatası veriyordu bunu yaptım oldu saol :)

 40. pc uzmanı isimli yazarın avatarı
  pc uzmanı

  arkadaşım bu facebooka girerken neden güvenli bağlantı oluşturuluyor diyo yavaşlıyoruz ondan soruyorum naı kapatcaz bunu

  1. Abdullah Pehlivan isimli yazarın avatarı
   Abdullah Pehlivan

   Uzun zamandır Facebook kullanmıyorum. O yüzden şu an nasıl kapandığını bilmiyorum. Eskiden, yazıda anlattığım şekilde kapanıyordu kolayca…

   1. ayse isimli yazarın avatarı
    ayse

    evet cok sinir bir durum herşey yavaş cok araştırdım cözüm yok gibi birde meil cekmek artık faceye bakalım ne olcak

 41. ahmet mert isimli yazarın avatarı
  ahmet mert

  arkadaşlar benim facede güvenli gezinme açık ve yanında düzenle butonu kayboldu farklı pc den gidiroyorum yine aynı nasıl yardımcı olursunuz

 42. Adınızcemal isimli yazarın avatarı
  Adınızcemal

  güvenli gezinmedeki düzenle butonu kayıp oldu yardım düzelirse bana yardım edermisiniz:)

 43. cemal şazi isimli yazarın avatarı
  cemal şazi

  güvenli gezinmedeki düzenle butonu kayıp oldu
  arkadaşlar benim facede güvenli gezinme açık ve yanında düzenle butonu kayboldu yardım

 44. . isimli yazarın avatarı
  .

  Ya facebook açılmıyor tıklayınca bu web sayfası kullanılmıyor diyor napabilirim ? :( :'(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazarcizer.Net bünyesindeki tüm makaleler
Creative Commons lisansı ile koruma altına alınmıştır.
Bu yüzden kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Eklenen makaleler yayından kaldırılamaz.
Yazılar Yazarcizer.Net'in değil, yazarların sorumluluğu altındadır. Sorgu Sayısı: 80 | Yüklenme Süresi: 0,322